Yemen savaşında 100 bini aşkın kişi öldü

12 Aralık 2019

Yemen savaşında 100 bini aşkın kişi öldü

Yemen'e İran destekli Husiler'in darbesi ile başlayan ve şu ana kadar devam eden savaşta 100 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği bildirildi.

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen'de devam eden savaşın ağır bilançosu her gün biraz daha ortaya çıkıyor.

Cenevre merkezli İnsan Hak ve Özgürlükleri Örgütü (SAM), Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Yemen'de yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili açıklama yaptı

Örgüt, ülkede yaşanan can kayıplarına dikkat çekerek, Yemen'de savaşın başladığı tarihten bu yana 100 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, yüzbinlercesinin de yaralandığını açıkladı.

Açıklamada, ayrıca ülkede savaşın başladığı tarihten bu yana, yüzbinlercesinin yaralandığı ve zorla kaybedildiği, onbinlerce ev ve okulun yıkıldığı, milyonlarca kişinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı belirtildi.

Çatışan taraflara insan haklarına saygı duyma çağrısı yapan örgüt, Yemenlilere kaybettikleri onurlarının geri verilmesi ve suçluların cezasız kalmaması için siyasi kutuplaşmadan uzak küresel bir blok oluşturulması gerektiğini vurguladı.