BAE’den siber casusluk sistemi

11 Aralık 2019

BAE’den  siber casusluk sistemi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin ABD Ulusal Güvenlik Ajansı eski çalışlarını aralarında birçok ülke ülke, gazeteci ve aktivistleri izlemek üzere bir casusluk programı oluşturmak için kullandığı belirtildi.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, ABD eski Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü Richar Clarke, 2008 yılında BAE’nin “Geliştirme, Kullanım ve Araştırma Bölümü” adı altında gizli bir birimin kurulmasında yardımcı olduğu kaydedildi.

Reuters, Clark’ın 2008 yılından beri yürüttüğü projeyle ilgili bilgi ve belgelere aşına olan ve planları ve hedefleri bilen eski istihbaratçı ve hükümet çalışanları ile onlarca toplantı yaptığını duyurdu.

Ajans raporunda Clark’ın BAE yöneticileri ile olan güçlü ilişkilerinden faydalanarak ve üst düzey yetkili olarak edindiği deneyiler sayesinde, BAE güvenlik danışmanları için Abu Dabi’de kullanılmayan bir havaalanında gizli bir casusluk biriminin kurulmasına yardımcı olmak için bir takım sözleşmeler imzaladığına dikkat çekildi.

Söz konusu belgeler özellikle BAE’nin casusluk faaliyetlerinin Arap Baharı ile birlikte özellikle göstericiler, yöneticileri eleştirenler, aktivistler ve insan hakları savunucularına yönelik gerçekleştirdiğini ortaya koydu.

Ajans, BAE’nin casus biriminin 2014 yılında yüzlerce Katarlıyı hedef aldığı, ayrıca İran ve Katar gibi ülkelerin hükümet üyelerine sızmasının istendiği belirtildi

Reuters, Katar’ın 2022 Dünya Kupası etkinliklerini kazanmasının ardından  BAE’nin ABD Ulusal Güvenlik Eski çalışanlarından Katar ve FİFA yetkililerini yetkililerinin bilgisayarına sızmaları konusunda yardımcı olmalarını istediğini açıkladı.