Erdoğan: Talep gelirse Libya’ya asker gönderebiliriz

10 Aralık 2019

Erdoğan: Talep gelirse Libya’ya asker gönderebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım'da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası konusuna değinerek, "Böylesine bir çağrı özellikle Türkiye'ye tabii ki bu hakkı tanır. Yani Libya halkından, yönetiminden böyle bir davet geldiği anda bu bizim için adeta bir hak doğurur" şeklinde konuştu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenen "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda gündemdeki konular ile ilgili soruları yanıtladı.

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım'da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası konusunda Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine ilişkin bir soruya, Erdoğan, ""Böylesine bir çağrı özellikle Türkiye'ye tabii ki bu hakkı tanır. Yani Libya halkından, yönetiminden böyle bir davet geldiği anda bu bizim için adeta bir hak doğurur. (Libya'ya asker gönderilmesi) Eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa, yeteri derecede neyse gönderebiliriz."" diye konuştu.

Erdoğan, Libya ile askeri güvenlik ve denizde hakkaniyet konusunda yapılan anlaşmayı hatırlattı.