“Yemen’de savaş suçlarını durdurun” çağrısı

10 Aralık 2019

“Yemen’de savaş suçlarını durdurun” çağrısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Rights Radar) Uluslararası  İnsan Hakları Günü vesilesiyle Yemen’de işlenen ihlallere dikkat çekerek, savaş suçlarına son verilmesi çağrısında bulundu.  

Hollanda merkezli örgüt, yaptığı açıklamada Yemen’de savaşın başlamasının ardandan bugüne kadar çatışan taraflarca işlenen insan hakları ihlallerinin savaş suçları boyutuna ulaştığını belirterek, buna son verilmesi istendi. 

Yemen’in 5 yılı aşkın süredir devam eden savaş ve çatışmalar sebebiyle dünyanın en derin insani krizini yaşadığına dikkat çekerek, açıklamasında insan hakları ihlallerinde bulunan tüm tarafların adalet önünde yargılanması talebinde bulundu.

Açıklamada gerek Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon güçlerinin hava saldırıları gerekse Husilerin, saldırı ve döşediği mayınların siviller üzerinde çok büyük etkileri olduğu bildirildi.

Sivillere yönelik kaçırma ve gözaltı işlemleri sebebiyle büyük bir korkunun oluşturulduğuna dikkat çekilen raporda özellikle kaçırma, tehdit, keyfi tutuklama, insan hakları aktivistlerinin çalışmalarının engellenmesi ve yardımların ulaştırılmasının engellenmesi ve basın mensuplarına yönelik ihlallere dikkat çekildi.

Devam eden savaş ve sonucunda ekonomik durumun kötüleştiğine vurgu yapılan raporda, ekonomiye bağlı olarak, sağlık, eğitim gibi bir çok alanda hizmetlerin aksadığı belirtilerek, özellikle fiyat artışına bağlı olarak halkın en tabii ihtiyaçlarını bile karşılamakta büyük sıkıntılar yaşadığı bildirildi.

Siyasi suikastlara da değinilen raporda özellikle hükümet ile Güney Geçiş Konseyi arasında imzalanan Riyad Anlaşması’ndan sonra 12 üst düzey askeri ve güvenlik görevlisine saldırı gerçekleştiği bunu da BAE’nin muhalifleri tasfiye etme yöntemi olduğu ifade edildi.

Örgüt ayrıca, insan hakları ihlalleri ile ilgili hesap verebilirliğin sağlanması ve bu suçları işleyen tarafların cezalandırılmasını istedi.