Gazetecileri yargılayan Husiler'e tepki

10 Aralık 2019

Gazetecileri yargılayan Husiler'e tepki

 Yemen Gazeteciler Sendikası, Husilerin gazetecilere yönelik, hak ihlallerine tepki göstererek, 10 gazetecinin yaklaşık 4 yıldır alıkonularak yargılanmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Savaşın 5 yılı aşkın süredir devam ettiği Yemen'de basına yönelik baskı, tutuklama ve hak ihlalleri durmak bilmiyor. İran destekli Husier, 4 yıldır tutukladıkları gazetecilerin mahkemede yargılanmasına başlandı.  

Yemen Gazeteciler Sendikası  konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yapılan açıklamada, "Yaklaşık 4 yıldır Husiler tarafından alıkonulan 10 gazetecinin maruz kaldıkları ihlallerin ardından Husilerin kontrolündeki mahkemede yargılanmaya başlaması şaşkınlık verici bir durum. Gazetecilerin, basın ve yayıncılık davalarıyla ilgisi olmayan ve adil bir yargılamanın sağlanamayacağı bir mahkemede, söz konusu gazetecilere ilişkin belirli bir tutumu olan bir hakim tarafından yargılanmasını kabul etmiyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Açıklamada ayrıca gazetecilerin duruşmada "halk düşmanı" olarak itham edildiği, yaklaşık bir ay önce de Sana'da Husilerin denetimindeki bir cezaevinde işkenceye maruz kaldıkları kaydedidi.

Sendika, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Arap Gazeteciler Federasyonu başta olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğüyle ilgili kurumlara, kaçırılan 10 gazetecinin serbest bırakılması ve maruz kaldıkları ihlallerin faillerinin yargılanması için çaba gösterme çağrısında bulunuldu. 

İran destekli Husilere bağlı silahlı kişiler, Haziran 2015'te başkent Sana'da 10 Yemenli gazeteciyi herhangi bir suçlama yöneltmeden alıkoymuştu.