Fırtınanın vurduğu Sokotra'da büyük hasar

9 Aralık 2019

Fırtınanın vurduğu Sokotra'da büyük hasar

Yemen'in Sokotra Adası'nda etkili olan Pavan Fırtınası'nın adada başta evler olmak üzere, iş yerleri ve yollarda büyük hasarlara neden olduğunu bildirildi.  

Fırtınanı oluşturduğu hasar ile ilgili Anadolu Ajansı'na açıklama yapan Yemen Balıkçılık Bakanı Fehd Kefayin, fırtınanın Sokotra Adası'nı vurmaya devam ettiğini, şiddetli yağmur, gök gürültüsü ve rüzgarla birlikte tropikal alçak basınca dönüşmeye başladığını aktardı.

Etkisini giderek artıran ve adada 4 günden beri devam eden şiddetli yağışların, sellere neden olduğunu ve son 24 saatte şiddetini daha da artırdığını aktaran Kefayin, yağmur ve selden dolayı kaya parçalarının kaydığını, yollar, evler ve halka hizmet sunulan tesislerde büyük çaplı hasar meydana geldiğini vurguladı.

Yoğun yağış sebebiyle  bazı evlerin yıkıldığını, çiftliklerin ve hayvanların zarar gördüğünü ifade efen Kafeyin, birkaç kişinin de yaralandığını ancak herhangi bir ölüm vakasının yaşanmadığını kaydetti.

Öte yandan hükümetin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve adadaki yerel yönetimle iletişim halinde olduğunu kaydeden Kefayin, söz konusu bölgede barınak malzemeleri ve yardım eşyalarına ciddi ihtiyaç duyulduğunu duyurdu.