Sudan'dan Yemen'de asker sayısı açıklaması

9 Aralık 2019

Sudan'dan Yemen'de asker sayısı açıklaması

Sudan, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon güçleri bünyesinde Yemen'de bulunan asker sayısını en düşük seviyeye indirdiğini duyurdu.

Yemen'de bulunan askeri güçleri ile ilgili açıklalma yapan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Yemen’de  Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonda savaşan asker sayısının 15 binden 5 bine düşürdüklerini söyledi.

 ABD ziyareti sonrası gazetecilere açıklama yapan Hamduk, “Yemen’de askeri bir çözüm yok. Siyasi bir çözüme ulaşılmasını arzuluyoruz. Yemen’deki kardeşlerimize yardıma hazır ve istekliyiz. Sudan’daki asker sayımız en düşük seviyesinde 15 binden 5 bine düştü.” şeklinde konuştu. 

Öte yandan Hamduk, dün ABD’de katıldığı bir konferansta da Yemen’deki askerlerini kesinlikle çekeceklerini vurgulamıştı.

ABD’de çok sayıda bakan ve kongre üyeleri ile görüştüğünü belirten Hamduk, "Ziyaretimizin ABD’nin Sudan’a yaptırımları, ikili ilişkiler ve Sudan’ın borçları meselesi olmak üzere 3 hedefi vardı. ABD dönüşü intibam, çok şey elde ettik. Aynı şekilde devam edersek Sudan’ı en iyiye taşıyacağız." açıklamasında bulundu.