BAE, Yemenli balıkçıları tutuklayıp Eritre’ye teslim ediyor

7 Aralık 2019

BAE, Yemenli balıkçıları tutuklayıp Eritre’ye teslim ediyor

Yemen’de geçimini denizden sağlayan balıkçıların Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından tutuklanarak, Eritre’ye teslim edildiği belirtildi.

Yemen Balıkçılar Forumu Başkanı Muhammed Al Hassani, BAE ile Eritre arasında Yemenli balıkçıların yağmalanması konusunda işbirliği olduğunu söyledi.

Al Hassani, BAE’ye ait bir geminin onlarca Yemenli balıkçıyı Yemen karasularında alıkoyduğunu belirterek, Söz konusu balıkçıların Erirte Assab Limanı’na oradanda Eritre’de gözaltına merkezlerine götürüldüğünü aktardı.

Yemen Shabab haber sitesinde yer alan habere göre, Al Hassani, Yemenli balıkçıların sürekli Eritre otoritereleri tarafından gözaltına alındığını ifade ederek, “Son olarak 78 balıkçı Eritre güçleri tarafından serbest bırakılmalarının ardından Hudeyde’deki Es-Salif bölgesindeki balıkçı limanına getirildi.” dedi.

Serbest bırakılan balıkçılar dışında hala gözaltında olan balıkçı olup olmadığı konusunnu araştırıldığını ifade eden El Hassani,  balıkçıların gözaltına alınma ve tutuklanmaları ile ilgili BAE ile Eritre arasında bir koordinasyon olduğunu aktardı.