Sudan'dan Yemen'de flaş hamle

7 Aralık 2019

Sudan'dan Yemen'de flaş hamle

Sudan'ın Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon güçleri bünyesinde askerlerini geri çekeceği bildirildi. Yemen'deki çatışmaların askeri çözümü olmadığının belirtildiği, açıklamada ülkede bulunan askerlerinin tamamının çekileceği kaydedildi. 

Yemen'de savaş devam ederken, Arap Koalisyonu bünyesinde bulunan Sudan'dan flaş bir açıklama geldi. 

 Sudan'ın Yemen'deki askeri varlığı ile ilgli son açıklamayı Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk yaptı. Hamduk, Yemen'de Husilere karşı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesinde yer alan askerlerini geri çağıracaklarını söyledi.

Başbakan Hamduk, ülkesinin adının terörü destekleyen devletler listesinden çıkarılması kapsamında gerçekleştirdiği ABD ziyaretinin son gününde Atlantik Konseyi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen konferansta ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yemen’de koalisyon saflarında savaşan Sudan askerlerinin sorulması üzerine Hamduk, bunların “eski rejimin bıraktığı bir miras” olduğunu belirterek, “Yemen’deki çatışmanın ister tarafımızdan isterse dünyadaki başka bir taraftan olsun askeri çözümü yok. Sorunun siyasi yollarla çözülmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Hamduk daha önce askerlerinin bir kısmın çektekilerini hatırlatarak, "Yemen’de son dönen grupla birlikte 5 bin kadar askerimiz kaldı. Bunları da kesinlikle çekeceğiz." diye konuştu.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ABD'li yetkililerle Sudan'ın adının ''terörü destekleyen ülkeler listesi''nden çıkarılma sürecini görüşmek üzere geçen pazardan bu yana temaslarda bulunuyordu.