Suudi Arabistan'dan Yemen'de ateşkes sinyali

6 Aralık 2019

Suudi Arabistan'dan Yemen'de ateşkes sinyali

Yemen'de taraflar arası uzlaşma girişimleri sürerken, Suudi Arabistan yönetiminden ülkede ateşkesin sağlanması ile ilgili sinyaller gelmeye devam ediyor.

Körfez krizi kapsamında Katar ile ilişkilerini yumuşatma yoluna giren Riyad yönetimi Yemen'de ateşkes ve anlaşma sağlanması konusunda olumlu açıklamalarda bulunaya devam ediyor.

Son açıklama Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr'den geldi. Cubeyr, Yemen'de ateşkes ve ardından uzlaşıya varılma ihtimali olduğunu söyledi. 

Adil Cubeyr, katıldığı ve  İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen 5. MED Akdeniz Diyaloğu Forumu'nda yaptığı konuşmada, İran'ın bölgedeki faaliyetleri, Yemen'deki iç savaş, Körfez krizi ve ülkesinin İsrail ile ilişkileri konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. 

İran'ı diğer ülkelerin egemenliğine saygı göstermemekle suçlayan Cubeyr, Tahran yönetiminin bölge ve dünyayı tehdit etmek için kullandığı araçlardan mahrum bırakılması gerektiğini savundu. 

Açıklamalarında Yemen'de 5 yıldır süren iç savaşa da değinen Cubeyr, "Yemen bizim için önemlidir. Orada İran'ın müdahalesi sonucu bir yıkım var. Yemen'de siyasi çözümün tek seçenek. "Yemen'de ateşkes ve ardından bir uzlaşı ihtimali var. Husiler dahil olmak üzere tüm Yemenlilerin ülkenin geleceğinde rolü bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Açıkalmalarında Katar ile yaşanan krize değinen Cubeyr, Körfez bölgesinde Katar ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda bir gelişme olup olmadığına dair soru üzerine, "Durumda değişiklik olması Katar'ın atacağı adımlara bağlı. Katarlılar da bu adımların ne olduğunu biliyor." diye konuştu.

İsrail ile ilgili  "İsrail ile kapalı kapılar ardında bağlantı halinde misiniz?" yönelik bir soruya karşılık ise Cubeyr, "İsrail ile herhangi bir ilişkimiz söz konusu değil ve kendileriyle görüşmüyoruz." yanıtını verdi.