Libya ile anlaşmada Akdeniz'de kartlar yeniden karılacak

6 Aralık 2019

Libya ile anlaşmada Akdeniz'de kartlar yeniden karılacak

Türkiye'nin Libya ile imzalandığı Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, başta Yunanistan olmak üzere, Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimi tarafından ortaya konulan oyunda kartların yeniden karılmasını sağladı. 

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Al Sarraj'ın " Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası Kanun Teklifi TBMM Dışişleri Komisyonunda kabul edildi.

Anlaşma ile ilgili kanun teklifinin görüşülmesi amacıyla TBMM Dışişleri Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır Başkanlığında toplandı.

Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, komisyonun dünkü toplantısında Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdür Vekili Çağatay Erciyes'in muhtıra ile ilgili komisyonu kapsamlı şekilde bilgilendirdiğini söyledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Türkiye için son derece stratejik olan Libya ile Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası konusunda komisyonu kapsamlı şekilde bilgilendirdiklerini belirtti..

Meclisin Libya ile mutabakat muhtırasını sahiplenme iradesine müteşekkir olduklarını dile getiren Kıran, şöyle devam etti:

"Bu sahiplenme esasen bu anlaşmayı yanlış yönlü yorumlamaya tevessül eden birtakım ülkelere de en güzel mesaj. Bizim Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız var. Ülkemizin stratejik çıkarları var. Doğu Akdeniz'de tek taraflı oldubittilere hiçbir zaman müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan gerek Uluslararası Adalet Divanı içtihatları, gerekse BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'nden kaynaklanan haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Nitekim önce 2004 yılında, daha sonra geçtiğimiz kasım ayı itibarıyla Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarımızı kayda geçirdik. Sonrasında Libya ile ortak çıkarlarımızı ulusal mutabakat hükümetiyle birlikte istişare etmekteydik. 2009 yılından bu yana Libya ile bu yönde birtakım görüşmelerimiz olmuştu. Bu anlamda kayda geçirdiğimiz mutabakat ile uluslararası topluma önemli bir mesaj vermiş olduk."

Gerçekleştirilen müzakereler sonrasında Türkiye ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi komisyonda kabul edildi.

Öte yandan TBMM'de tasarının kabul edilmesi başta Yunanistan olmak üzere, Mısır ve İsrail tarafından tepkiyle karşılandı. Yunanistan ilk tepki olarak Libya Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi kararını verdi.