Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye hac kontenjanı jesti

4 Aralık 2019

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye hac kontenjanı jesti

Suudi Arabistan'da temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2020 Yılı Hac Protokolü çerçevesinde, Riyad yönetiminin bu yıl hac kontenjanının 3 bin 430 kişi artırılarak 83 bin 430'a çıkarıldığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Diyaten İşleri Başkanı Erbaş,  Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten ile bir araya geldi. Görüşmede 2019 Yılı Hac Organizasyonu'nun başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini kaydeden Erbaş, Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin hac kontenjanını artırdığını belirtti..

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlı, Erbaş ve beraberindeki heyetin, 2020 Yılı Hac Organizasyonu'na ilişkin temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'ın Mekke şehrine gittiğini ve başarılı bir organizasyon yapıldığını aktardı.  

Benten ise Diyanet İşleri Başkanlığının hizmet standartlarını her yıl artırdığını, başarılı bir organizasyon yaptığını ve bu yönüyle de diğer İslam ülkelerine örnek olacak hizmetler sunduğunu vurgulayarak, Erbaş'a teşekkür etti.

İki taraf arasında imzalanan  2020 Yılı Hac Protokolü'n ile Türkiye'nin nüfusunun artması dolayısıyla hac kontenjanı bu yıl 3 bin 430 kişi arttırılarak 83 bin 430'a çıkarıldığı kaydedildi.