Henüz 12 yaşındaki kızı idam mahkumu ile evlendirilecek

27 Kasım 2019

Henüz 12 yaşındaki kızı idam mahkumu ile evlendirilecek

Yemen’de bir annenin henüz 12 yaşındaki kazının babası tarafından idam mahkumu bir kişi ile evlendirilmesine engel olunmak amacıyla ortaya koyduğu mücadele adete yürek burkuyor. Acılı anne, “Evlerde çalışarak baktığım ve şuan 6. Sınıfta okuyan kızımın babası tarafından idam mahkumu yaşlı biriyle evlendirilmesine ne olur engel olun” çağrısında bulunuyor.

Arap ülkelerinin en fakir ve küçük yaşta kız evlendirmenin en yaygın olduğu Yemen’de savaşla birlikte yürek burkan insan hikayeleri yaşanıyor.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde elinde evraklarla mahkeme kapısında bekleyen annenin çığlıkları yükseliyor.

Fadia Ali Salih El Fateh isimli anne haberi olmadan eşinin henüz 12 yaşında olan kızının rızası dışında uyuşturucu ticareti ve sahte para suçundan hakkında idam cezası bulunan bir kişiye adeta satıldığını anlatıyor.

Kızının geçimini sağlamak amacıyla evlerde temizlikçilik yaptığını ifade eden anne El Fateh, “Kızım şuan 6. Sınıfta okuyor. Oldukça başarılı bir öğrenci. Babası ise idama mahkum olmuş olan birisine kızımı vermek istiyor. Benim bilgim dışında kızımı bu adamla evlendirmek istedi. Mahkemeye başvurarak bunun engellenmesini istedim. Ancak söz konusu şahıs, beni tehdit ederek kızımı vermemem durumunda onu kaçıracağını söylüyor. Herkese rüşvet vererek susturuyor.” açıklamasında bulundu.

Kocası Adulhamid Muhammed AbdulCelil Al Ahdal hakkında mahkemede dava açtığını anlatan acılı anne, şahıs evlenmek için kızımı merkez cezaevine göndermemi istedi. Beni sürekli tehdit ediyor.” İfadelerini kullandı.

GÖNÜLLÜ AVUKAT

Gönüllü Avukat Ahmed Abid, söz konusu girişimin gerek kız çocuğu gerekse insanlık için bir suç oluşturduğunu ifade ederek, durumu başsavcılığa yargı konseyi başkanına ve içişleri bakanına ilettiklerini aktardı.

Avukat Abid, yargının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının bu durumu karşı harekete geçmesi çağırasında bulundu.