"Sözlerini tutmadılar Barış Pınarı Harekatı devam edecek"

8 Kasım 2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK/ PYD ile ilgili ne ABD ne de Rusya’nın sözünü tutmadığını belirterek, "ABD ve Rusya sözünü tutmadı. Barış Pınarı Harekatı devam edecek." dedi.

CumhurbaşkanıErdoğan, Macaristan dönüşü basın mensuplarına yaptığı açıklamada önemli açıklamalarda bulundu.

Terör ile mücadele konusunda karlılık mesajı veren Erdoğan, "Son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız" ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelerin Suriye’den çıkmadıkları sürece Türkiye’nin çıkmayacağını ifade eden Erdoğan, “Biz Suriye'nin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne taraftarız. Asla parçalanmasını da istemeyiz. Eğer diğer ülkeler de buna taraftarlar ise kendilerinin de bunu ispat etmeleri lazım. Onlar ispat edecekler ki bizden de bunun ispatını istesinler. Bunların hiçbirinin burada sınırı yok ama bizim burada sınırımız var. En batıdan aldığımız zaman en doğuya kadar sadece 911 kilometre Suriye sınırı var. Oysa burada ne Rusya'nın ne ABD'nin ne de İran'ın sınırı var. Sadece Irak'ın biraz sınırı var. Bizim Adana Mutabakatı gibi bir belgemiz var. Bu terör örgütleri temizlenmedikçe, Adana Mutabakatı'nın bize vermiş olduğu yetkiyle buradaki duruşumuzu aynen devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.