Sudan, Yemen'den çekiliyor

1 Kasım 2019

Sudan, Yemen'den çekiliyor

Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu bünyesinde bulunan Sudan’ın askeri birliklerini bu ülkeden çekeceği bildirildi.

Sudan Devlet Konseyi başkan yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo, bugün yaptığı açıklamada Sudan'ın silahlı çatışma bölgesinden çekileceğini duyurdu.

Anna News'in haberine göre, Sudan Devlet Konseyi başkan yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo, bugün Sudan askerlerinin silahlı çatışma bölgesinden çekilmenin başladığını açıkladı. Açıklamada belirli bir tarih ya da zaman verilmedi.

Sudan 2015 sonbaharından bu yana Yemen'deki savaşta yer alıyor. Yemen'in savaşa girmesiyle birlikte, ABD tarafından uygulanan yaptırımlar kaldırılmıştı.
Ayrıca, Sudan liderliğinin Yemen'deki savaşa katılması için Orta Doğu'daki kimi ülkelerden önemli şeyler alındığını bildiren bir dizi kaynak var.

"ULUSLARARASI KOALİSYON ORDUYU TOP YEMİ OLARAK KULLANDI"

Suudi liderliğindeki uluslararası koalisyon "Hussite" isyancılarına karşı operasyon yapmak için Afrika ülkesinden gelen orduyu “top yemi” olarak kullandı. Yemen'deki savaş sırasında en az 500 Sudan askeri öldürüldü. Görevlerinin öncelikle Suudi Arabistan ve Yemen sınırını korumak olarak bildiren Sudan ordusunun paralı asker kayıpları kesin olarak bilinmemektedir.
Sudan’daki darbeden sonra, ülkeyi savaşa sürükleyen Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in devrilmesi üzerine, yeni liderliğin askeri operasyonu daraltmaya başladığı görülüyor.

SUDAN ORDUSU TAMAMEN ÇEKİLİYOR

Temmuz ayında, Sudanlı birlikler Yemen'in batısındaki en yoğun askeri harekat alanlarını terk etmeye başladı, şimdi ise Sudan ordusunun silahlı çatışma bölgesinden tamamen çekilmesinden söz ediliyor.
Suudi liderliğindeki koalisyonun askeri müdahalesi tamamen başarısızlıkla sonuçlandı. Savaş durdu, koalisyon içinde ciddi anlaşmazlıklar başladı. Nisan 2018'de Fas hükümeti birliklerini Yemen'den geri çekti.
Bu yılın temmuz ayında ise, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ordusu ülkeden ayrılmaya başladı ve ağustosta Suudi yanlısı devlet başkanı Hadi ile birlikte koalisyon üyeleri olan ayrılıkçıların silahlı çatışmaları başladı.
Yemen'de artık bir çıkmaz var: Müdahaleciler ve ortakları büyük bir başarısızlıkla karşı karşıya.

Kaynak: Halktv