Avrupa ülkelerinden iki yüzlü tutum

18 Ekim 2019

Avrupa ülkelerinden iki yüzlü tutum

Türkiye’nin terör örgütü PYD'ye yönelik gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı sonrasında Ankara'ya silah ambargosu açıklayan Avrupa ülkeleri Yemen savaşında Suudi Arabistan'a yönelik iki yüzlü bir tutum için sergilediği görülüyor. Euro News'ta yer alan habere göre, AB ülkelerinin Suudi Arabistan'a yönelik silah ambargosunu uygulamadığı dikkat çekiyor. 

İspanya baskı üzerine geri adım attı

İspanya ilk başta Suudi Arabistan’a silah satışını askıya alacağını açıklasa da bir kaç hafta sonra geri adım attı. Sebebi ise Suudi Arabistan’ın İspanya’nın güneyinde yapımı devam eden gemilerle ilgili tehdidiydi. Yaklaşık 6 bin kişi işsiz kalacağı için yapılan gösterilerin de etkisiyle İspanya fikrini değiştirdi.

SIPRI’nın 2014-2018 yıllarını kapsayan raporuna göre Suudi Arabistan, İspnya’nın en büyük üçüncü müşterisi. Madrid’in sattığı silahların yüzde 8,3’ünü Riyad aldı.

İspanya Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre ise 2017 yılında Suudi Arabistan’ın satın aldığı silahların yüzde 3’ü İspanya’dan geldi.

Uluslararası Af Örgütü’nün tahminlerine göre 2015-2017 yılları arsında İspanya Riyad’a 932 milyon euro değerinde silah attı.

İngiltere'nin satışının yüzde 44'ü Suudi Arabistan'a

Körfez sermayesinin yoğun olduğu ülkelerden biri olan İngiltere de Suudi Arabistan’a silah ambargosu getirmedi. 2014-2018 yılları arasında İngiltere, Suudi Arabistan için en büyük ikinci silah kaynağı oldu. Riyad’ın bu dönemdeki silah ithalatının yüzde 16’sı İngiltere’den gerçekleşti.

İngiltere ise sattığı silahların neredeyse yarısını Suudi Arabistan’a yolladı. Bu dönemde İngiltere’nin silah ihracatının yüzde 44’ü Riyad’a gerçekleşti.

İngiltere Parlamentosu’ndaki bir rapora göre 2014-2018 yılları arsında İngiltere Riyad’a 5,5 milyar euro değerinde silah satışı için lisans Verdi.

Almanya ambargo kararı aldı ama tam uygulamadı

Almanya, Yemen savaşından dolayı Suudi Arabistan’a silah ambargosu getirdi. Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesinden sonra da Başbakan Angela Merkel “bu olay çözülünceye kadar Suudi Arabistan’a silah ihracatı olmayacağını” açıkladı. Yasak kararları bir kaç defa uzatıldı ve son yasak Mart 2020 sonunu kapsıyor. Ancak ambargo kararına rağmen silah satışları sürüyor.

Resmi rakamlara göre Ocak-Ekim 2018 döneminde Almanya bu ülkeye 160 milyon euro değerinde silah sattı.

Alman haber ajansı DPA’ya göre Almanya 2019 yılında 1 Ocak-5 Haziran tarihleri arasında Suudi Arabistan’a 831 bin euroluk satışa onay verdi. Alman yetkililere göre bu satış zırhlı araç ticaretini içeriyor. Aynı dönemde Yemen’de Suudi Arabistan’ın müttefiki olan Mısır’a ise 801,8 milyon euro silah satışını onayladı.

Salih’e suikast suçlanan şahıslar 8 yıl sonra serbest

Yemen’de devrik lider Ali Abdullah Salih’e suikast planlamakla suçlamasıyla 8 yıldır tutuklu bulunan şahıslar serbest bırakıldı.

Yemen’de İran destekli Husiler, iki yıl önce öldürdükleri devrik lider Ali Abdullah Salih’e yönelik suikast suçlamasıyla yaklaşık 8 yıldır tutuklu bulunan İbrahim Hammadi ve arkadaşlarını serbest bıraktığı bildirildi.

Husiler esir değişim programı çerçevesinde aralarında aktivislerin yanı sıra Ali Abdullah Salih’e yönelik suikast suçlamasıyla tutuklanan İbrahim Hammadi ve arkadaşlarını da hükümet güçlerine teslim etti.

Tutuklu olan İbrahim Al Hammadi 18 Temmuz 2001 tarihinde bir aileyi ziyareti esnasında Al Sunai bölgesinde Salih’e suikast düzenlemek gerekçesiyle tutuklanmıştı. Hammadi ve arkadaşları 8 yıldır cezaevinde yatıyordu.

İtalya'dan yasak yok

İtalyan hükümeti RWM Italia firmasına silah satışları için lisans verdi. Sardunya merkezli bu firmanın sahibi Alman Rheinmetall grubu. Bu firma İtalya’da kayıtlı olduğu için Almanya’nın aldığı ambargo kararından da etkilenmiyor.

Kaynak: Euronews