Kahvenin şaşırtan sırları

Prof.Dr.Mustafa ÖZDEMİR

18 Ekim 2019

Kahvenin şaşırtan sırları

Kahvenin anavatanı Afrika’dır. “Kahve Yemen’den gelir” türkümüz de yanlış değildir. Çünkü en çok kullanılan kahve türlerinden 6 tanesinin Anavatanı Etopya(Habeşistan)’dır. Orası da Yemen’le aynı kuşaktadır. Dünyanın en çok ihraç edilen bitkisidir. Aslında bu bitki familyasında 6000 kadar tür vardır. Bu ailenin bir üyesi olan, çiçeği ve tohumu güzel kokuya sahip GARDENIA, içtiğimiz kahvenin bitkisidir.

2-3 fincan kahve içmenin çok yararları vardır. Doğrudan kahve tanelerinden öğütülmüş kahvenin fincanında 115 mg kadar kafein bulunur. Oysa kahve süzülürse bu miktar 80 mg’a düşer. Bir fincan ise yaklaşık 140 mL olarak kabul edilir. Neskafe haline getirilmiş ise kafein miktarı 65 mg’a düşer.

Kafein insan üzerinde çeşitli etkiler yapar.  Fazlası nabız atışları ve kan basıncını artırır. Uykusuzluk yapar.

Ancak şu yararları da literatüre girmiştir: Düzenli kahve içimi Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. Safra taşlarının oluşmasına engel olur.

Genel markası “Grande” olan kahvelerde kafein çok fazladır ve 1 kupada 330 mg kadar kafein vardır. Bu, bir kutu diyet kolanın 7 katı kadar bir miktardır. Diyet kolanın 1 kutusu yaklaşık 47 mg kafein içerir. Kafeini alınmış(DECAF) kahveler de az miktarda kafein içerir.

KAHVENİN SAKLANMASI

Kahvenizi karanlıkta ve serin yerde saklayınız. Cam ve seramik kaplar tercih edilmelidir. Nem, kahveyi kesin şekilde bozar. Bu nedenle az miktarda ve kullanımlık kahvenizi buzdolabı ve derin dondurucuya koymayınız. Kahve kabınız hava ile kesinlikle temas etmemeli. Dıştan bir streç ile sarılması yararlı olur. Çok miktarda kahveyi derin dondurucuya koyabilirsiniz. Ancak havası alınmış bir ikinci üst poşetle nemden korunmalıdır. Dondurucudan alınan kahveyi kullandıktan sonra kalanını tekrar dondurucuya koymayınız.

KAHVEDE BULUNAN ASİTTEN DİŞLERİNİZİ NASIL KORURSUNUZ?

Kahvenin içeriğinde etkin asitler vardır. Kahve içtikten sonra dişlerinize bakım yapmazsanız dişlerinizin minesi bozulabilir. Dişlerinizi öncelikle fırçalamayınız. Önce içme suyu ile ağzınızı iyice çalkalayınız(tercihen pH değeri yüksek suyla). Yarım saat bekleyiniz ve ondan sonra dişlerinizi fırçalayınız. Diş mineleri duyarlı hale geldiği için su ile nötürleştirme yapılmış oluyor.

Kahve kalıntılarını dişlerinize çokça bulaştırmayınız. Kahveyi içtikten sonra hemen ağız çalkalama işini yapınız. Çalkalama suyunu yutabilir veya dışarı atabilirsiniz.

KAHVE SEBZE VE MEYVELERDEN DAHA ÇOK ANTİOKSİDAN İÇERİR

Çoğumuz hücre yapımızı korumak için antioksidanlar alırız. İlginç olan şudur: Kahvede hem sanılandan çok fazla hem de pek çok antioksidan içerikli gıdadan daha yararlı antioksidanlar vardır. Kahve kavrulduğu zaman bunların bir kısmı bozulsa da yine de kahvede bolca antioksidan mevcuttur.

Örneğin, hurma türleri adeta antioksidan deposudur. Ancak kahve hurmalardan da daha zengin antioksidan deposudur.

MİSK KAHVESİ NEDİR?

Uzak Doğu’da, Endonezya ve diğer bazı ülkelerde civet kedisi denen veya diğer adları luwak olan hayvanlar ya da filler kahve meyvesini yerler. Ancak bu hayvanlar yedikleri meyveleri tam sindiremez ve dışkı ile birlikte dışarı atarlar. Dışkılardan alınan bu kahve meyveleri bazı işlemlerden sonra kahve olarak kullanılır. Bu kahve normal kahvenin 15 katı kadar pahalı satılır.Araştırmalara göre bu hayvanların barsak enzimleri kahve tanelerini daha az asidik ve daha lezzetli yapar. Uzak Doğu toplumları bu tür gıdalardan iğrenmezler. Ancak bizim bölgemizde bu tür gıdalar iğrenç  karşılanır.

Kaynak: Kapsamhaber