Husilerin saldırısı püskürtüldü

10 Ekim 2019

Husilerin saldırısı püskürtüldü

Yemen'de  savaş devam ederken, Yemen Ortak Güçleri, İran destekli Husilerin Hudeyde kentine yönelik başlattığı geniş çaplı saldırıları püskürttüğü bildirildi. 

Söz konusu açıklama Yemen Ortak Güçleri bünyesinde batı sahili bölgesinde Husilere karşı mücadele eden Amalika Güçleri tarafından yapıldı. 

Amalika Güçleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Husilerin, Hudeyde'nin güneyindeki El-Faze bölgesinde bulunan Yemen Ortak Güçlerine ait noktalara ağır silahlarla saldırı başlattığı belirtildi.

Açıklamada, birkaç cepheden gerçekleştirilen eş zamanlı saldırıların engellendiği kaydedildi. 

Yemenli taraflar son olarak 6-13 Aralık 2018'de, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde İsveç'in başkenti Stockholm'de bir araya gelmişti. Tarafların burada Hudeyde Limanı ve Taiz'le ilgili vardığı anlaşmalar ise henüz hayata geçirilemedi. 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.