BAE’den Yemenli yetkililere üstü kapalı tehdit

9 Ekim 2019

BAE’den Yemenli yetkililere üstü kapalı tehdit

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, ülkesinin Yemenli bazı yöneticilere yönelik, kendine hakim olma yolunu seçtiğini belirterek, üstü kapalı bir şekilde tehdit etti.

Yemenli yöneticilerin BAE’ne yönelik eleştiriler özellikle son dönemdeki uygulamalarına yönelik eleştiriler, Abu Dabi yönetimi cephesinde ciddi rahatsız ettiği dikkat çekiyor.

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Karkaş sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklama ile kendilerini eleştiri yönelten Yemenli yöneticilere yönelik tehditte bulundu.

Yemen hükümetinin bazı yetkililerinin kimi açıklamalarına karşı BAE’nin kendine hakim olma yolunu seçtiğini ifade eden Karkaş,  bunun akıllıca ve büyük hedeflerin sonucu olduğunu söyledi.

İlk hedeflerinin Suudi Arabistan’ın çabaları ile safları birleştirmek olduğunu öne süren Karkaş, Yemenli yetkililerin açıklarının yalan olduğunu öne sürdü.

Yemen hükümeti dışişleri bakanlığı aracılığı ile BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada BAE’yi Güney Geçiş Konseyi’ne destek vererek, Aden ve Ebyien’de ordu birliklerini bombalamak, yüzlerce masum insanın öldürmek ve meşru hükümeti devirmek ile suçlamıştı.

BAE Yemen’de kendine muhalif gördüğü siyasetçi, din adamı ve askerlere yönelik suikast girişiminde bulunmakla suçlanıyor. Bu anlamda ülkede işlenen çok sayıda faili meçhul cinayetin arkasında BAE’nin olduğu ifade ediliyor.