Yeni Yemen'den 26 Eylül Devrimi Paneli

28 Eylül 2019

Yeni Yemen'den 26 Eylül Devrimi Paneli

Yemen 26 Eylül Devrimi’nin 57’nci yıl dönümü münasebeti ile Yeni Yemen Medya Merkezi tarafından 26 Eylül Gecesi’nin Dün ile Benzerliği isimli bir panel gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri’nin moderatörlüğünü yaptığı panelde Sana üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet El Dağişi ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdulgani El Ahcari 26 Eylül devrimi süreci ve devrimin Yemen’i dönüştürmedeki rolünü değerlendirdi.

Dr.Ahmed El Dağişi, Yemen’de devam eden savaş ile ilgili olarak Husiler’in daha önce dedelerinden devraldıkları şiddet ve çatışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Bu süreç daha önce devam eden bir süreç. Ufak tefek mülahazalar dışında yeni bir durum yok. Bu geçmişten gelen bir durumun devamıdır.” ifadelerin kullandı.

Abdulgani Al Ahcari, ise yaptığı açıkalmada Yemen’de İmamiye yönetiminin, yönetim anlayışı hakkında bilgi vererek, “İmama yönetimini destekleyen ve bu düşüncede olanlar hiçbir zaman bu düşüncelerinden vazgeçmezler. Bunların yegane amacı başkaları ile diyalog kurmak değil, ülkeyi kendilerinin yönetmesidir. Bunu ben birçok kez dile getirdim. Yemen halkının en büyük düşmanı bu düşüncedir, bu akidedir. Bu düşüncede olanları hangi mezhep veya kimliğe sahip olurlarsa olsunlar Yemen halkının düşmanıdır.” ifadelerini kullandı.

Husiler’in İran ile ilişkisinin tamamen bir çıkar ilişkisi olduğunu ifade eden Al Ahcari, İran ve Husiler’in bir parçanın bir bütünü olduğu yönündeki görüşün yanlış olduğunu ancak sadece belirli alanlarda birbirlerine destekten ibaret olduğunu kaydetti.