Yemen’in Geleceğindeki Bölgesel Aktörlerin Rolü Paneli

24 Eylül 2019

Yemen’in Geleceğindeki Bölgesel Aktörlerin Rolü Paneli

Yemen’de savaş tüm şiddeti ile devam ederken Orta Doğu Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Yeni Yemen Medya Merkezi dünyanın en derin krizinin yaşandığı ülkenin geleceğinde bölgesel aktörlerin rolü ile ilgili bir panel gerçekleştirecek.

Panelde Yemen’in içinde bulunduğu krizin yanı sıra bu krizde bölgesel ve uluslararası aktörlerin rolü masaya yatırılacak.

Ülkede İran destekli Husiler’in 2014 yılında meşru hükümete karşı gerçekleştirdiği darbe sonrasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başını çektiği Arap Koalisyonu tarafından yapılan ‘Kararlılık Fırtınası’ operasyonu ile çatışmalar şiddetlendi. Ülke bir yandan savaş diğer yandan açlık ve salgın hastalıkların pençesinde kıvranırken, başını BAE’nin çektiği bölgesel aktörlerin ülkedeki gizli ajandaları ise adeta çatışmaların seyrini değiştirdi.

Suudi Arabistan, BAE ve İran gibi bölgesel aktörlerin yanında, ABD, Rusya, BM gibi uluslararası aktörlerin de Yemen’de nasıl bir tutum sergileyeceği önümüzdeki dönemde ülkenin geleceğini önemli ölçüde belirleyecek gibi görünüyor.

BAE’nin askeri varlığını azaltmasıyla birlikte Suud-BAE ittifakında meydana gelen çatlak, yerel güçlerin daha görünür olmalarını sağlamıştır. Yemen’deki genel durumun yanında, BAE’nin Yemen’deki ajandası ve Yemen’in Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanan gelişmeleri de dikkatle incelenmelidir.

Bu minvalde, ORSAM ve Yeni Yemen Medya Merkezi ortaklığında, YEMEN’İN GELECEĞİNDE BÖLGESEL AKTÖRLERİN ROLÜ paneli, Yemen’deki yeni durumu anlamak için, bölge uzmanlarını ve bölgeyi çalışan akademisyenleri bir araya getiriyor.

YEMEN’İN GELECEĞİNDE BÖLGESEL AKTÖRLERİN ROLÜ

8 Ekim 2019

14.00

Açılış Konuşması

Prof. Dr. Ahmet Uysal, ORSAM Başkanı, İstanbul Üniversitesi

Moderatör:

Doç. Dr. İsmail Numan Telci, ORSAM Başkan Yardımcısı, Sakarya Üniversitesi

Panelistler:

Yemen’deki Genel Durum: Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El-Gabri,

BAE’nin Yemen Ajandası: Gazeteci Jonathan Fenton-Harvey 

 

Yer: ORSAM Konferans Salonu (Mustafa Kemal Mahallesi, 2128.Sokak, No:3, Çankaya/ANKARA)

Dil: Programın dili Türkçe ve Arapça olacaktır. Simültane çeviri yapılacaktır.