“21 Eylül Yemen tarihinde karanlık bir gün”

21 Eylül 2019

“21 Eylül Yemen tarihinde karanlık bir gün”

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer El İryani, 21 Eylül tarihinin Husiler tarafından meşru hükümete yönelik darbe gerçekleştirdiği Yemen tarihinde karanlık bir gün olduğunu söyledi.

Enformasyon Bakanı El İryani, 21 Eylül 2014 tarihinde İran destekli Husiler’in askeri darbe gerçekleştirdiği günün yıl dönümünde sosyal medyada yaptığı açıklamalarda Husiler’in özellikle başkent Sana’yı ele geçirmesinin ülke tarihinde derin yaralar açtığını söyledi.

El İryani sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada 21 Eylül 2014 tarihinde İran destekli Husi milisleri Sana’yı istila ederek, devletin tüm sivil ve askeri kurumlarını ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve hükümeti kuşattı. Bunu da devlete ihanet edenlerin desteği ile yaptı” dedi.

21 Eylül tarihinin Yemen’in hafızasında kötü bir ani ve karanlık bir gün olarak kalacağını ifade eden İryani, “Husiler’in tüm devlet kurumlarını ve ordu merkezlerini ele geçirmelerinin ardından ülkede ölü, yaralı ve yerlerinden edilmiş milyonlarca insan bırakarak ülkeyi saçma bir savaşa sürükledi” dedi.

Tahran’daki mollaların özellikle başkent Sana’nın Husiler’in eline geçmesinin ardından yaptığı açıklamaya dikkat çeken İryani, “Tahran’daki mollalar dördüncü Arap başkentini ele geçirdik derken, Yemen kan gölüne dündü. Yemenliler açlık ve sefalet içinde kaldı.” ifadelerini kullandı.