En büyük hayali Erdoğan ile satranç oynamak

Yeni Yemen ÖZEL - İstanbul

20 Eylül 2019

En büyük hayali Erdoğan ile satranç oynamak

Ülkesinde devam eden zor şartlar sebebiyle Türkiye’ye gelen 12 yaşındaki Yemenli satranç şampiyonu Mutez al Jaifi, en büyük hayalinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile satranç oynamak olduğunu söyledi.

Yemen’de beş yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle dünyanın en derin krizinin yaşandığı ülkede şartların ağırlaşması ile birlikte yoğun olarak beyin göçü yaşanıyor. Zor koşullar sebebiyle ülkenin yetiştirdiği birçok başarılı şahsiyet ülke dışına çıkarak, yaşamını oralarda sürdürüyor.

Yemenli Mutez al Jaifi henüz 4 yaşında babasının oynadığı satranç oyununa ilgi göstererek, bu alanda kendini yetiştirdi. Babasının eğitimleri sonucu adeta satranç ustası olan Al Jaifi Yemen içinde ve yurt dışında girdiği tüm müsabakalarda birincilik alarak önemli başarılar elde etti.

Yemen’de ilk olarak, başkent Sana’da gerçekleştirilen 2012 yılında satranç müsabakasında katıldığını ifade eden Al Jaifi, bu yarışmada birincilik ödülünü aldığını ifa ederek, “Yurt dışında ilk turnuvam 2019 yılında Mısır’da katıldım. Yapılan uluslararası bir yarışmaydı burada da birincilik elde ettim” dedi.

İspanya ve Avrupa ülkelerinden pek çok davet aldığını ifade eden küçük satranç ustası Al Jaifi, bu davetlere maddi imkansızlıklar sebebiyle katılamadığını söyledi.

Yemen’deki savaş sebebiyle ilk olarak Suudi Arabistan’a ailesi ile gitmek zorunda kaldığını ifade eden Al Jaifi, “Henüz iki hafta önce Türkiye’ye geldim. Türkiye’yi çok sevdim. Burada özel bir okulda burs kazandıktan sonra daimi olarak Türkiye’de ikamet etmeyi düşünüyorum.” şeklinde konuştu. kaydımı yaptırdım.

Cumhubaşkanı Erdoğan’ı da çok sevdiğin ifade eden Yeminli satranç ustası,”En büyük hayalim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmek. Hatta kendisiyle satranç oynamayı çok arzu ediyorum.” dedi.