"Yemen’deki savaş bölgesel çatışmaya dönüşebilir"

18 Eylül 2019

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen’deki savaşın vekalet savaşından çıkarak ülkeler arası bir çatışmaya dönüşebileceğini söyledi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, ABD’de yayınlanan Newyok Times gazetesinde Yemen’de devam eden savaş ile ilgili bir makale yazdı.

Griffiths, “Yemen Savaşının Sırları” isimli makalesinde ülkede devam eden savaşın vekaletler savaşından çıkarak ülkeler arası bir savaşa dönüşmesi tehlikesine dikkat çekti.

Griffiths ayrıca Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise yönelik saldırılara ilişkin daha önce yaptığı açıklamada ''Bu tür bir eylem Yemen’i kontrol altına alınması zor bölgesel bir felakete sürükleyebilir.'' dedi.

BM Güvenlik Konseyini Yemen'deki gelişmelere ilişkin bilgilendiren Griffiths, Saudi Aramco tesislerine düzenlenen saldırılarla ilgili açıklamada bulundu.

Saldırıların bölgenin ötesinde de sonuçları olacağı uyarısından bulunan Griffiths, ''Bu tür bir eylem Yemen’i kontrol altına alınması zor bölgesel bir felakete sürükleyebilir.'' ifadesini kullandı.

Yemen'in barıştan her geçen gün daha da uzaklaştığını belirten Griffiths, savaş devam ettiği sürece bölgesel istikrara tehdidin de artacağını kaydetti.