Erdoğan: Kendi harekat planımızı devreye koyacağız

18 Eylül 2019

Erdoğan: Kendi harekat planımızı devreye koyacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine yönelik güvenli bölge konusunda yaptığı açıklamada, “İki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız." dedi.
 

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada Suriye'deki güvenli bölge ile ilgili olarak, önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "(Güvenli bölge) İki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız. Önümüzdeki aylarda yaşanacak gelişmeler, Suriye krizinin suhuletle mi çözüleceği, yoksa derinleşeceği mi hususunda belirleyici olacaktır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Fırat'ın doğusunu güvenli hale getirmek suretiyle buraya güvenli bölgenin derinliğine bağlı olarak 2 ile 3 milyon arasında halen ülkemizde ve Avrupa'da yaşayan Suriyeli sığınmacıyı iskan edebiliriz." açıklamasında bulundu.

Erdoğan,"Avrupa ülkelerinden hem İdlib, hem Fırat'ın doğusu konusunda çok daha güçlü destek bekliyoruz. Artık laf bizi doyurmuyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin milyonlarca mülteciyi ağırladığını hatırlatan Erdoğan,: "3 milyon 600 bin mülteciyi ülkemizde ağırlıyoruz, dünyada bunun benzeri yok. Öyleyse Batı da bunun benzerini yapması lazım. Şayet İdlib'de sükuneti hızla sağlamazsak bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın yükünü kaldıramayacağımızı açıkça söylüyoruz." diye konuştu.