Suudi Arabistan Yemen savaşından çekiliyor mu?

10 Eylül 2019

Suudi Arabistan Yemen savaşından çekiliyor mu?

Yemen’de savaş tüm şiddeti ile devam ederken Arap Koalisyonu’na öncülük eden Suudi Arabistan’ın savaştan çekilmeyi düşündüğü iddia edildi.

BBC’de yer alan habere göre, Yemen savaşanda adeta bataklığa saplandığı belirtilen Suudi Arabistan’ın savaştan çekilmeyi düşündüğü kaydedildi.

Söz konusu haber birçok Arap gazetesinde yer alandı. Suudi Arabistan yönetimi son dönemde Birleşik Arap Emirlikleri destekli Güney Geçiş Konseyi’nin meşru hükümet güçleri ile girdiği savaşın ardından taraflara acil ve tam bir şekilde ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu.

Yazar ve Gazeteci Talib el Huseyni Suudi Arabistan’ın Yemen savaşından çekilmeye hazır olduğunu belirterek, resmi basınının ise bu çekilmeye destekleyen bir ortam hazırladığını söyledi.

El Husey’ni Yemen krizinde Suudi Arabistan’a bağlı basın kuruluşları ve yazarlar ile analistler ve ekranlarda yorum yapan gazetecilerin Yemen’de gerçek bir kriz olduğu yorumunda bulunduğu ve Suudi Arabistan’ın bu krizden çıkmak için Suudi Arabistan’ın savaştan çıkması gerektiği yorumları yapıldığını aktardı.