İngiltere’den Meşru hükümetin kontrolüne girin çağrısı

21 Ağustos 2019

İngiltere’den Meşru hükümetin kontrolüne girin çağrısı

İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri’nin kontrolündeki Güney Geçiş Konseyi’ne kontrol altına aldığı bölgeleri tanımayacağını belirterek, meşru hükümetin kontrolüne geçme çağrısında bulundu.

İngiltere’nin Yemen Büyükelçisi Michael Aron, geçici başkent Aden’de hükümet binalarını ele geçiren ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’ne Cumhubaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin yönetimindeki meşru hükümet ile derhal diyaloga geçmesini istedi.

Şarkul Avsat gazetesine açıklama yapan Aron, İngiltere’nin ve diğer uluslararası toplumun meşru yönetimden ayrılarak güneyi ele geçirmesi durumunda Güney Geçiş Konseyi’ni tanımayacağını söyledi.

Aden’de yaşananların “üzüntü verici” olarak nitelendiren İngiliz büyükelçi, sorunun çözümü konusunda Suudi Arabistan’ın çabalarının desteklenmesinin önemine işaret etti.

Güney Geçiş Konseyin’in Aden’de hükümet binalarını ele geçirme eyleminin bir darbe olup olmadığı yönündeki soruya, bunun bir darbe olduğunu söyleyen Büyükelçi Aron, “Eğer meşru hükümet ile anlaşırlarsa bu iyi bir gelişme olacak ve bu şekilde sorun çözülmüş olacak” dedi.