Hadi: ülkeyi bölme projelerini reddedin

Yeni Yemen- Aden

20 Ağustos 2019

Hadi: ülkeyi bölme projelerini reddedin

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Hadi, Yemen halkından meşru yönetimin ve resmi devlet kurumlarının arkasında durarak ülkeyi bölme ve parçalamaya dönük tüm projelere karşı koymalarını" istedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi tarafından ülkenin geçici başkenti Aden'de gerçekleştirilen "silahlı ayaklanma" sonrası Yemen hükümet üyeleri ilk kez olağanüstü toplantı düzenlediği belirtildi.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Hadi, "Aden'deki isyanın sona erdirilmesi, isyancı milislerin ele geçirdiği tüm kurum, mevzi ve kışlalardan çekilmesi, meşru güçlerin mevzilerine dönmesi ve hükümet ile tüm resmi kurumların yeniden görevlerinin başına geçmesinin sağlanması hususunda Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın uygulanmasını takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yemen hükümetine "Husi milisler tarafından temsil edilen İran tehdidine karşı koymaya yönelik her türlü çabanın gösterilmesi" çağrısında bulunan Hadi, sahada yaşanan son gelişmelere ve Aden'deki "silahlı isyanın" yansımalarına da değindi.

Hadi, Yemen halkından "meşru yönetimin ve resmi devlet kurumlarının arkasında durarak ülkeyi bölme ve parçalamaya dönük tüm projelere karşı koymalarını" istedi.

Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, hükümet yetkilileri Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi önderliğinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da olağanüstü toplandı.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Hadi'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin Salih, Başbakan Muin Abdulmelik, Meclis Başkanı Sultan el-Burkani, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ahmed el-Meyseri ile Savunma Bakanı Muhammed el-Makdişi katıldı.