Yemen’in çocukları ölmeye devam ediyor

8 Ağustos 2019

Yemen’in çocukları ölmeye devam ediyor

Yemen’de  5 yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle son bir yıl içinde ülke genelinde  335 çocuk hayatını kaybettiği belirtildi.

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de en büyük faturayı çocuklar ödüyor. Ülkedeki çatışma ve bombardımanlar sonucu yüzlerce çocuk yaşamını yitirdi..

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Oxfam’ın sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada Yemen’deki çocuk ölümlerine dikkat çekerek, “9 Ağustos 2018’den bu yana hava saldırıları, mayınlar ve rastgele gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle 335 çocuk yaşamını yitirdi” denildi.

Oxfam Yemen Müdürü Muhsin Sıddıki, son bir yılda neredeyse her gün bir çocuğun öldürüldüğüne dikkat çekti.

Yemen’de açlık ve hastalığın yanı sıra şiddet olaylarının sivillerin hayatını tehdit etmeyi sürdürdüğünü kaydeden Sıddıki, daha fazla insan ölmemesi için ülkenin tamamında acilen ateşkes sağlanması gerektiğini vurguladı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.