Yemen’de Koleraya karşı aşı kampanyası

Yemen-ADEN

5 Ağustos 2019

Yemen’de Koleraya karşı aşı kampanyası

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen’de hızla yayılan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan kolera salgını ile ilgili aşı kampanyası başlattı.

Yemen’de beş yılı aşkın süredir devam eden savaş ve bunun sonucunda hızla yayılan kolerae salgını ülkede can almaya devam ediyor. Bir milyondan fazla kişinin yakalandığı ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan salgın bir türlü durdurulamıyor.

DSÖ Yemen ofisinden yaptığı açıklamada kolera salgınına karşı ülkenin Aden, Ed-Dali ve Taiz olmak üzere üç kentinde aşı kampanyası başlattığını duyurdu.


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) işbirliği ile gerçekleştirileceği belirtilen aşı kampanyasında 476 sağlık ekibinin 478 bin kişiye kolera aşısını ulaştırması amaçlandığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) yaklaşık bir ay önce yayımladığı raporda Yemen'de geçen sene 380 bin olan kolera vakasının bu yıl aynı dönemde 460 bine yükseldiği açıklanmıştı. Raporda ayrıca geçen yıl koleradan 75 kişinin, bu yıl ise aynı sebepten 705 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti