Yemen’in gelecekteki medya yöneticileri Türkiye’de yetişiyor

Yeni Yemen - ANKARA

3 Ağustos 2019

Yemen’in gelecekteki medya yöneticileri Türkiye’de yetişiyor

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı (YTB) ve Yeni Yemen Medya Merkezi işbirliği ile Yemen’de geleceğin medya yöneticilerinin yetiştirilmesi amacıyla Türkiye’de eğitim gören 17 Yemenli öğrenciye Medya Alanında İnsan Kaynakları Yetiştirme Programı kursu verildi. Öğrenciler uzman eğitimcilerin verdiği çeşitli alanlardaki kurslarla medya kuruluşunu idare yöntemlerini öğreniyor.

Yaklaşık 5 yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de sağlık ve ekonominin yanı sıra eğitim sistemi de neredeyse çökme aşamasına geldi. Türkiye ise geçmişten gelen tarihi bağlarının bulunduğu Yemen halkına her alanda destek olmaya çalışıyor.

Türk Kızılayı, TİKA, YTB gibi Türkiye’nin önemli kuruluşları insani yardımların yanı sıra gerek Yemen içinde gerekse Türkiye’de yaşayan Yemenlilere önemli destekler sunuyor.

Savaş sebebiyle zor bir süreçten geçen Yemen’in geleceğini oluşturacak olan ve özellikle medya alanında Türkiye’de eğitim gören 17 öğrenci için Yeni Yemen Medya Merkezi ile YTB’nin desteği ile Medya Alanı’nda İnsan Kaynakları Yetiştirme Programı gerçekleştirildi.

Basın ve medya alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin katıldığı eğitim programında günümüz medya sektörü, medya sektöründeki yenilikler, pazarlama, idarecilik olmak üzere değişik alanlarda uzman kadroların eşliğinde 8 kurs ve 150 saat süren bir eğitim süreci icra edildi.

1 Temmuz’da başlayan ve 23 Ağustos tarihinde sona erecek eğitim sürecinde katılımcılar özellikle bu alanda kendilerine verilen bu desteğin önemine işaret ederek, YTB ve Yeni Yemen Medya Merkezi’ne teşekkür etti.

Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri Başkanlığı’ndaki Yemenli öğrenciler katkılarından dolayı YTB Başkanı Abdullah Eren’i ziyaret etti.

Öğrencilerle tek tek tanışan YTB Başkanı Eren, YTB’nin Yemen başta olmak üzere birçok ülkede yaptığı çalışmalardan ve hizmetlerden bahsederek, zor bir süreç yaşayan Yemen’e geleceğin medya yöneticilerinin yetiştirilmesi için böyle bir katkı sunmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yeni Yemen Medya Merkezi ile başarılı bir çalışma ortaya koyduklarını ifade eden Eren, bunun diğer ülkelere de örnek olacak şekilde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı El Gabri, Türkiye ile Yemen’in tarihi bağlarına işaret ederek, Türkiye’nin her alanda Yemenlilerin yanında olduğu için teşekkür etti.

El Gabri, YTB’ye katkılarından doları ayrıca teşekkür ederek bunun gibi önemli projelerin devam etmesinin önemini vurguladı.

Katılımcı öğrenciler daha sonra TRT Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek burada TRT’nin çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.