Yemen'de ağaç altında eğitim

Yeni Yemen Özel

31 Temmuz 2019

Yemen'de ağaç altında eğitim

Yemen'de dört yılı aşkın süredir devam eden savaş en çok çocukları etkiledi. Yüzlerce çocuğun can verdiği savaşta hayatta kalanlar açlık ve hastalıklarla boğuşuyor. Okulların yarısından fazlasının kapısına kilit vurulduğu ve bir çoğunun askeri kışla olarak kullanıldığı ülkede, çocuklar bazen bir harebede kimi zaman ise bir ağaç altında eğitimlerini sürdürmeye çalışıyor.

Yemen'deki okullar Husiler tarafından askeri kışla olarak kullanılırken, kimi zaman ise Arap Koalisyon güçlerinin bombardımanı ile yerle bir ediliyor. Öğretmenler ise yaklaşık üç yıldan beri maaş alamadıkları ülkede, eğitim neredeyse durma noktasına geldi. Birleşmiş Milletler raporlarına göre ülkede 4 milyonu aşkın çocuk eğitim alamıyor. Eğitimleri yarıda kalan çocuklar ise Husiler tarafından silah altına alınarak cephelere sürülüyor. Yüzlerce çocuğun şuan Husilerin saflarında cephelerde savaştırıldığı belirtiliyor.

Tüm bu olumsuz şartlara rağmen gönüllü kimi öğretmenler bazen evlerini açarak bazen boş bir binayı yada ağaç altını sınıf yaparak öğrencilere eğitim veriyor.

Ülkenin kuzeydoğu bölgelerinden Haçce kenti başta olmak üzere birçok bölgede öğrenciler derslerini sınıf dışında yapıyor. Öğenciler tüm zorlu şartlar ve imkansızlıklara rağmen eğitimlerini azimle sürdürüyor.

Abs bölgesinde çekilen bu fotoğrafta, bir grup öğrenci ve öğretmenin, bir ağacın altında ders işlediği görülüyor. Ağacın gölgesini sınıf yapan öğrenciler bir sandalye ve masa olmadan öğretmenlerini can kulağı ile dinliyor.