"Bin yıllık gelenek "yabani hayvan avcılığı

Yeni Yemen- Özel

31 Temmuz 2019

Yemen’de geçmişi yüzlerce yıla dayanan ve babadan oğula, ondan da toruna geçen  yabani keçi avcılığı günümüze kadar yaşatılıyor.

Yemen’in doğusunda yer alan Hadramevt kentinde binlerce yıldır süren bir gelenek olan yabani keçi avcılığı yılın belirli dönemle yapılıyor. Bir araya gelen avcılar tüfeklerinin yanı sıra su ve erzaklarını alarak çıktıkları dağlarda bulunan yaban keçilerini avlıyor.

Hadramevt kentindeki 25 yaşındaki Muhammed Rabihan silah ve teçhizatını hazırlayarak kent sakini arkadaşları ile bir geleneğe dönüşen yabani keçi avcılığına çıkıyor. Bu zorlu avcılık geleneği dağ tepe demeden yüzlerce kilometre yürünerek yapılıyor.

Muhammed Rabihan, yabani keçi avcılığının binlerce yıldır süren bir gelenek olduğunu ve yılın belirli dönemlerinde bölge sakinlerinin bir araya gelerek toplu halde yaptıkları bir etkinlik olduğunu anlatıyor.

Rabihan, yaklaşık bir hafta dağ tepe demenden özellikle kayalıklarda yaşan yabani keçilerin peşinde koştuklarını ifade ediyor.

Zahmetli bir avcılığın ardından grup kent sakinleri tarafından hazırlanan törenlerle karşılanıyor. Toplanan belde halkı avcıların sergiledikleri avlarını izleme imkanı buluyor.  

Avlanan yabani keçilerin kesiminin yapılmasının ardından toplanan etler grup başkanı tarafından, özellikle yaşlılara ve hastalara dağıtımı yapılıyor.

Başka bir avcı Zeki Badiyal ise avcılığı bir kültürün yaşatılması olarak yaptıklarını söylüyor.

Hadramevt Tabii Kaynakarı Koruma Müdürlüğü Yeni Yemen Medya Merkezi’ne yaptığı açıklamada bir kültürün yaşatılması amacıyla nesli tükenmekte olan bir hayvanın da aşırı derecede avlanmasının sakıncalarına dikkat çekiyor.