BAE işgali altındaki Sokotra Adası

Yeni Yemen - Analiz

30 Temmuz 2019

BAE işgali altındaki Sokotra Adası

Yemen’de meşru hükümeti desteklemek amacıyla Arap Kolisyonunda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Sokotra Adası’nı ilhak etme yönelik girişimleri büyük tepki görüyor.

BAE’nin Sokotra’da askeri girişimleri gerek, halk gerekse hükümetin büyük tepkisini çekiyor. Abu Dabi yönetiminin bu yöndeki girişimleri Sokotra Adası’nın sekizinci emirlik olarak bağlanmaya çalıştığı yönünde endişeleri güçlendiriyor.

BAE’nin Sokotra Adasın’dan çok sayıda kişiyi Aden’e alarak buradaki askeri kamplarda eğiterek adada kendine bağlı bir askeri güvenlik birimi kurmaya çalışması büyük tepkilere yol açıyor.

Yemen hükümeti bu yöndeki girişimleri tepkisini koyduğu sırada Hizam El Emni adı altında 300 askeri adaya gönderdi. Tüm bu girişmeler uluslararası anlaşmaların ihlalinin yanı sıra Yemen’in egemenliğinin ihlali olarak görüyor.

SOKOTRA ADASININ ÖNEMİ

Sokotra adası gerek bulunduğu konum gerekse turizm bakımında oldukça stratejik bir önemi bulunuyor. Aden Körfezinin sonunda yer alan Sokotra Adası, dünya deniz ticaretinin geçtiği Afrika Boynuzu ve Batı Hint Okyanusu istikametindeki gemilerin rotasına hakim bir bölgede bulunması uluslararası birçok gücün dikkatini çekiyor. Ada kendine has bitki örtüsü ve iklimi ile muazzam bir turizm yeri olarak göze çarpıyor.

BAE’NİN GİRİŞİMLERİNE TEPKİ

Yemen meşru hükümetine destek ve insani yardımları bahane eden BAE ilk olarak Sokotra havaalanını kontrol etmeye çalışması ile meşru hükümet ile bir süre kriz oluşturdu. Suudi Arabistan’ın araya girmesi ile tansiyon bir nebze düşse bile BAE’nin Sokotra’ya yönelik girişimlerini durdurmaması meşru hükümet tarafından tepkiyle karşılandı.

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik BAE tarafından üç kez kendisine yapılan ziyaret davetini geri çevirerek bu yöndeki tepkisini açık bir şekilde ifade etti.

Yemen İçişleri Bakanı yaptığı son açıklamada BAE’ne açık bir tavır alarak, “Biz koalisyon güçleri ile Husiler ile mücadele konusunda anlaştık, özgürleştirilen yerlerin yönetilmesi konusunda değil” diyerek BAE’nin bu yöndeki girişimlerinin kabul edilmeyeceğini açık bir şekilde ifade etti.

BAE’NİN ADAYI İLK İLHAK ETME GİRİŞİMİ

Şubat 2016’da, Başkan Yardımcısı Halid Bahah, BAE Kızılayı ile birlikte adada bir basın toplantısı düzenleyerek, ve Sokotra Adasının yeniden inşa edilmesi için BAE ile bir sözleşme imzalandığını açıkladı. Bahah’ın bu açıklaması üzerine Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi tarafından görevden alındı. Bu girşim Hadi ile BAE arasında bir gerilim doğurdu. Mayıs 2018’de, adadaki kriz BAE ile Yemeni hükümeti arasında tırmanırken, Bahah adayı 99 yıllığına BAE’ye kiraladığını yönündeki iddiaları reddetmişti.