Yemen’de 12 milyona yakın çocuk aşılandı

Milyonlarca çocuk aşılandı

29 Temmuz 2019

Yemen’de 12 milyona yakın çocuk aşılandı

Salgın hastalıkların önünün bir türlü alınamadığı Yemen’de, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ülke genelinde 11,9 milyon çocuğa kızamık ve kızamıkçık aşısı yapıldığını duyurdu.

Yemen’de 5 yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle ülke genelinde başta kolera olmak üzere çok sayıda salgın hastalık hızla yayılıyor. Salgınlardan ise en fazla çocuklar etkileniyor.

UNICEF Yemen ofisi Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, ülke genelinde 12 milyona yakın çocuğun aşılandığını bildirdi. Yapılan açıklamada ülkede ortak kurumlarla ocak ayından haziran ayına kadar yürütülen kampanya çerçevesinde 11,9 milyon çocuğa kızamık ve kızamıkçık aşısı yapıldığı belirtildi. Aşı yapılan çocukların 6 ay ila 15 yaşlarında olduğu ifade edildi.

Yemen’de devam eden savaş ve çatışmalar sebebiyle, Kolera, difteri ve kızamık olmak üzere çok sayıda salgın ortaya çıkarak hızla yayıldı.

Ülkede neredeyse çöken sağlık sistemi sebebiyle en doğan tıbbi ihtiyaçlar karşılanamazken söz konusu salgınlarla mücadele ise çoğu kez başarısız oluyor.