ABD’ye F35 mesajı: Başka yerlere döneriz

Alternatife bakarız

26 Temmuz 2019

ABD’ye F35 mesajı: Başka yerlere döneriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Patriot’ta olduğu gibi F35 ile ilgili engel çıkarmaları durumunda gerekli tedbirleri alacaklarını belirterek, “Başka yerlere gideriz, bu konuda tedbirlerimizi alıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı açıklamada gündem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD ile F35 krizi ile ilgili konuşan Erdoğan, ''F35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayın, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz.'' İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin güvenliği için gerekli adımları kararlılıkla atacaklarının mesajını veren Erdoğan, “Şimdi F-35'le biz 1 milyar 430 milyon dolar ödeme yapmışız. 4'ünü teslim ettiler ülkemize gelmesine müsaade etmiyorlar. Sonra Patriot satmayıp niye S-400 alıyorsunuz diyorlar. Şimdi ABD kongresine sesleniyorum; biz Obama döneminde Patriot almayı arzu ettiğimizde siz vermediniz. Şimdi Sayın Trump döneminde yine engel olmaya çalışıyorsunuz. Paramızla alacağız. Kim verirse ona gideceğiz. Rusya ile her türlü anlaşmamızı yaptık. Siz yine de verecekseniz biz sizden Patriot alırız dedik. Kusura bakmayın, biz şu anda bütün tedbirlerimizi en ideal şekilde almak zorundayız. F-35 vermiyor musunuz, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alır, başka yerlere döneriz. Bu konuda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz eli bağlı duramayız.” şeklinde konuştu.