İİT'den Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ABD'ye kınama

1 Haziran 2019

İİT'den Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ABD'ye kınama

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde düzenlenen 14. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi sonuç bildirgesinde ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanıma kararı kınandı.

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde düzenlenen devlet ve hükümet başkanlarının buluştuğu 14. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Zirvesi gerçekliştirildi. Zirveye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmazken  Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Zirvenin sonuç bildirgesinde, ABD'nin 'Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı' kınandı.

Filistinli gruplardan ulusal mutabakat sürecini bir an önce tamamlamaları çağrısının yapıldığı zirvede, Filistin hükümetinin Gazze'deki tüm sorumluluğu üstlenmesi ve en yakın zamanda seçimlerin yapılması istendi. Bildirgede ayrıca İsrail'in Suriye'ye ait olan Golan tepelerinden çekilmesi talep edildi, ABD'nin, bu konuda aldığı 'hukuk dışı' karar kınandı.

Bosna Hersek'e ekonomi başta olmak üzere destek verilmesi çağrısı yapılan bildirgede, Kıbrıslı Türklerin sorunlarına ve adil çözüme ulaşılması için harcanan çabalara destek verildiği belirtilerek, İİT üyesi ülkelerden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yle (KKTC) dayanışma içerisinde olması istendi. 

Bildirgede, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki azınlık Müslümanlarına insanlık dışı uygulamaları kınanarak, Myanmar'daki insan hakları ihlallerine ilişkin bağımsız ve şeffaf bir uluslararası soruşturma yürütülmesi talep edildi.

İTT'nin dönem başkanlığını yürüten Türkiye, bu görevi Suudi Arabistan'a devretti.