Körfez ülkeleri Suudi Arabistan'da toplandı

31 Mayıs 2019

Körfez ülkeleri Suudi Arabistan'da toplandı

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) olağanüstü zirvesi, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın başkanlığında ve 6 üye ülkenin katılımı ile başladı.

Suudi Arabistan'ın kutsal şehri Mekke'de gerçekleştirilen KİK toplantısına Körfez ülkeleri ile ilişkilerinin gergin olduğu Katar'ında katılması yönüyle önem  taşıyor

İran ağırlıklı bölgedeki tehditlerin ele alındığı zirve Katar Başbakan Abdullah bin Nasır Al Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Umman Sultanı Kabus bin Said'in danışmanı Şihab Bin Tarık, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve Abu Dabi Veliahtı Muhammed bin Zayid katıldı.

Kral Selman, zirve açılışında yaptığı konuşmada, İran'ı uluslararası güvenlik ve barışı tehdit ettiğini ve bölgede nüfuzunu genişletmeye çalışmakla suçladı.

Selman ayrıca İran'ın bölge ülkelerinin içişlerine müdahalesini, nükleer ve füze programlarını geliştirmesini ve uluslararası deniz ulaşımını tehditj etmesini kınayarak, bu durumun, Birleşmiş Milletler'in (BM) uluslararası güvenlik ve barışı koruma konusundaki ilke ve kararlarının açıkça ihlal edilmesi anlamına geldiğini ve petrol tedariğini tehdit ettiğini kaydetti.

Geçmişte güvenlik ve istikrarı hedef alan pek çok zorluğun üstesinden geldiklerini ve Körfez ülkelerinde ekonomik ve toplumsal kalkınmayı gerçekleştirdiklerini kaydeden Kral Selman, tüm tehdit ve zorluklarla birlikte mücadele edeceklerini söyledi.

 Suudi Arabistan'ın bölgenin güvenliğinin korunması için gösterilen tüm çabaları destekleyeceğini vurgulayan Selman, bölgenin savaşa girmesini istemediklerini belirtti.

Katar Dışişleri Bakanı Sözüsü Lulwa el Khater, bölgenin, hassas ve zor bir süreçten geçtiğini belirterek, bu sor süreci atlatmanın sorumluluk gerektirdiğini ülkesinin bu anlayışla hareket ettiğini söyledi.

Katar'ın Arap ve İslami her türlü etkinlik ve toplantıya katıldığını belirterek, bölgenin çıkarlarının kişisel ihtilafların üzerinde tutulması gerektiğini aktardı.