AB: Yeni fasıl açılmayacak, Türkiye AB'den uzaklaşıyor

29 Mayıs 2019

AB: Yeni fasıl açılmayacak, Türkiye AB'den uzaklaşıyor

Avrupa Birliği Genişleme Raporunda, Türkiye ile yürütülen üyelik müzakerelerinin durma noktasında olduğu ve bu nedenle yeni bir fasıl açılmayacağı, açılan fasılların da kapatılmayacağı belirtildi.

 AB Genişleme Raporu'nda Türkiye'ye yönelik ciddi eleştiriler dikkat çekiyor. Söz konusu raporda 2018'de AB Konseyi'nin oybirliğiyle verdiği karara atıfta bulunarak, yeni fasıl açılmamasına ilişkin sebeplerin halen değişmediği vurgulandı ve 'Türkiye, AB'den uzaklaşmaya devam ediyor' denildi.

Raporda Türkiye'nin yargı sisteminde ciddi gerileme olduğu ve AB tavsiyelerinin kabul edilmediği ifade edildi. Yargıçlar üzerinde siyasi baskı olduğu belirtilen raporda, bu durumun yargı bağımsızlığına zarar verdiği savunuldu. AB Genişleme Raporu'nda ayrıca, Türkiye'nin ifade özgürlüğü ve diğer haklar konusunda ciddi bir gerileme içerisinde olduğunun altı çizildi. 

 Raporda öne çıkan konulardan biri de ekonomiydi. Türkiye ekonomisinin ciddi bir şekilde gerilemeye devam ettiği, 'piyasaların işleyişini negatif etkileyen' siyasi kararlar alındığının belirtildiği raporda, Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki ekonomik kurumların bağımsızlığına ilişkin kaygılarının derinleştiği ifade edildi.

31 Mart Yerel Seçimleri'ne de değinilen raporda Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan dört belediyede, belediye başkanlıklarını kazananların, adaylıkları onaylanmalarına rağmen başkanlıklarının onaylanmamasına ve İstanbul'da büyükşehir belediye seçimlerinin yenilenmesine de değinildi. İki olayın Türkiye'deki seçim sürecinin siyasi baskılardan bağımsız olmadığı yönündeki kaygıları artırdığı belirtildi.

RAPORA TÜRKİYE'DEN YANIT

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, AB raporuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Kaymakçı, raporda, Türkiye'nin AB'den uzaklaştığına dair tutarsız ifadeler var. Türkiye, sapsağlam yerinde duruyor. Türkiye, Avrupa'dır. Ancak AB'yi Avrupa'dan ve aday ülke Türkiye'den uzaklaştırmaya çalışan bazı çevreler de var. Biz bunlara itibar etmek istemiyoruz." dedi.