Koalisyon: İran ile ilgili delilleri ortaya koyacağız

28 Mayıs 2019

Koalisyon: İran ile ilgili delilleri ortaya koyacağız

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon, İran Devrim Muhafızları'nın Husilere İnsansız Hava Aracı verdiği ilgili kanıtların olduğunu belirterek, bu kanıtların yakın zamanda ortaya konacağını söyledi.

Yemen'de Husiler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hedeflerine yönelik saldırılarını sürdürüyor. Husiler, balistik füzelerin yanı sıra son olarak saldırılarda İHA'ları yoğun olarak kullanıyor.

Arap Koalisyonu yaptığı açıklama ile Husi saldırıların arkasında İran'ın olduğunu belirterek, Husiler'e İHA'ları İran Devrim Muhafızları tarafından verildiğini belirterek, bununla ilgili kanıtların sunulacağını kaydetti.

Koalisyon yaptığı açıklamada Husiler'in saldırılarına karşı meşru müdafaa ve bu saldırılarla ilgili askeri operasyonlar gerçekleştirme hakkına sahip olduğunu belirterek, Husiler tarafından İHA'ların gönderildiği yerler ile ilgili tüm bilgilerin ellerinde bulunduğunu duyurdu.

Husiler son olarak Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da iki petrol rafinerisine drone ile saldırmış, tesislerde maddi hasarın yanı sıra belli bir süre petrol sevkiyatı durdurulmuştu.  Husiler ayrıca Necran kentinde de havaalanına drone ile saldırarak bu saldırıların devam edeceği mesajını vermişti.