Sel sularının vurduğu kamplardaki insanlar yardım bekliyor

21 Mayıs 2019

Sel sularının vurduğu kamplardaki insanlar yardım bekliyor

Yemen'in kuzey doğusunda yer alan Marib kentinde aşırı yağışlar sebebiyle yerlerinden edilmiş sivillerin yaşadığı El Cefine Kampı'nı suların altında kaldı.

Savaşın beşinci yılına girdiği Yemen'de halk aşırı yağışların oluşturduğu sel suları ile boğuşuyor.

Yeni Yemen muhabirine açıklamada bulunan yerel kaynaklar 13 bin kişinin yaşadığı kampta aşırı yağışın oluşturduğu sel suları sebebiyle 150 evin hasar gördüğü 3 bin 600 evin ise yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu aktardı. Kaynaklar kamplarda yaşayan sivillerin çoğunun Sana, Hudeyde, Mahvit şehirlerinden gelen ve yerlerinden edilmiş aileler olduğunu belirtti.

Aktivistler, kamplardaki sivillerin acil yardıma ihtiyaç duyduğunu belirterek, özellikle barınma ve ihtiyacının bir an önce giderilmesi ve zarar gören yolun onarılması çağrısında bulundu.

Yerel kaynaklar ayrıca kampta en temel insani ihtiyaçların dahi karşılanamadığına dikkat çekerek, kampta kanalizasyon hizmetinin yanı sıra birçok evde elektriksiz olması sebebiyle kamp sakinlerinin büyük sıkıntı yaşadığı kaydedildi.

Kamp sakinleri ulusal ve uluslararası yardım kuruluşlarından bu insani trajedide kendilerine barınabilecekleri çadır ve temel ihtiyaç maddeleri sağlanması talebinde bulunuyor.