Yemen hükümeti Husilerin Hudeyde'den çekilmesine ihtiyatlı

18 Mayıs 2019

Yemen hükümeti Husilerin Hudeyde'den çekilmesine ihtiyatlı

Yemen hükümeti  Husilerin Hudeyde'den çekilmesini ihtiyatla karşılayarak çekilme sürecindeki her adımı dikkatle takip edeceği belirtildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığı Husiler'in Hudeyde, Ras issa ve Salif limanlarından çekilmesi ile ilgili resmi bir açıklama yayınladı.

Bakanlık,  Yemen Hükümetinin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Yemen Özel Elçisi Sayın Martin Grifftihs' ile Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı General Michael Lollesgaard çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Stockholm Anlaşması'nın, Yemen krizine kapsamlı bir çözüme ulaşmak için bir güven oluşturma adımı olarak gelmediğini unutulmamalıdır Bu nedenle, Husilerin uluslararası toplumla ve Yemen hükümetiyle gerekli güveni sağlama konusundaki başarısızlığı, İran'ın terör aracı olarak kullandığı Husilere karar alıcı olarak onlara güvenmeyi imkansız hale getirmektedir." denildi.

Bakanlık ayrıca çekilme sürecinde atılacak her adımı izleme hakkını saklı tuttuğu kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında,"Yemen Hükümeti, Husilerin limanlardan çekilme işleminin her üç tarafı temsil eden Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesinin gözetim ve denetimi olmadan yapıldığı takdirde, Husi milisler, geçmiş aylarda alınan kararların ihlaline ve Uluslararası Toplumun sarf ettiği bunca çabayı baltalayacağı görüşündedir." ifadeleri kullanıldı.

 Söz konusu çekilmenin daha önce 30 Aralık 2018 tarihinde General Patrick Cammaert’in deşifre ettiği Husi milislerin tek taraflı çekilme tiyatrolarını tekrarı olacağının uyarısının yapıldığı açıklamada  "Yemen hükümeti Hudeyde'den tek taraflı çekilmenin Stockholm Anlaşmasına aykırı olduğunu belirtmektedir." denildi.