Husiler'in çekilmesinin ardından gözler Hudeyde'de

16 Mayıs 2019

Husiler'in çekilmesinin ardından gözler Hudeyde'de

Birleşmiş Milletler (BM) Husiler'in Hudeyde'den çekildiğini duyurmasının ardından dikkatler sahil kentindeki değişime odaklandı. Yemenliler Hudeyde'de  normalleşmenin sağlanarak, halkın sıkıntıları ve acılarının hafifletilmesini bekliyor. 

 Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, yaptığı açıklamada Husilerin hayati önem taşıyan Hudeyde limanından çekilmesinin tamamlandığını belirterek, "Cumartesi gününden itibaren Hudeyde'de 4 binden fazla kişi kamu işlerinde çalışmaya başlayacak. Hudeyde'deki değişim gerçek" dedi.

Griffiths, BM'nin Hudeyde limanının etkin kullanılabilmesi, gemilerin güvenli yanaşmasını sağlayacak seyir fenerleri yerleştirilmesi ve gözetleme kulesinin tamiri için bir ekip göndereceğini belirterek, "Cumartesi gününden itibaren Hudeyde'de 4 binden fazla kişi kamu işlerinde çalışmaya başlayacak. Hudeyde'deki değişim gerçek" dedi.

 

Limanlardan geri çekilmenin sadece bir başlangıç olduğunu ve tarafların Stockholm Anlaşması'nın uygulanması için somut adımlar atmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Griffiths, liman gelirlerinin Yemen halkı için kullanılacağını belirtti.