Mübarek Ramazan ayı öncesi Türkiye'deki Yemenliler buluşması

23 Nisan 2019

Mübarek Ramazan ayı öncesi Türkiye'deki Yemenliler buluşması

Mübarek Ramazan ayı öncesinde İstanbul'da bulunan Yemenlilerin bir araya getirilmesi amacıyla bir etkinlik gerçekleştirildi.

BelkısYemen Derneği tarafından, Yeni Yemen Medya Merkezi ve Nahda Okulları'nın himayesinde  "Üçüncü Yemenliler Buluşması" adıyla Pazar günü İstanbul'da bir organizasyon gerçekleştirildi.

Program kapsamında bir konuşma yapan Dernek Başkanı Feyza El Tehemi, katılımcılara teşekkür ederek Türkiye'de yaşayan Yemenli kadınlara ve çocuklara verdikleri önemi vurguladı. Tehemi, kadın ve çocuklara yönelik dernek olarak birçok projeyi hayata geçireceklerini kaydetti.

Etkinliğe katılan gerek Türkiye'den gerekse Yemen'den çok sayıda kişi yaptıkları konuşmalarla kadın, çocuk ve ailenin önemine vurgu yaptı.

Öte yandan yapılan konuşmalarda Yemenli kadının oynadığı rol bununla birlikte özellikle Türkiye'de yaşayan kadınların annelik değerinin yükseltilmesi ve çocukların korunmasının önemine dikkat çekilerek, yurt dışında yaşayan Yemenlilerin aile kavramını önemsemesi ve buna sahip çıkmasının gerekliliği üzerinde duruldu.

Kapılan faaliyete Türkiye'de yaşayan kadın, çocuk ve erkek yüzlerce Yemenli katıldı. Programda Yemen'e özgü halk oyunları, folklor gösterilerinin yanı sıra Yemen'e özgü Yemeklerin sunumu yapıldı. Etkinlikte ayrıca çocuklar için yüzme havuzu yetişkinler için ise futbol basketbol gibi çeşitli oyunlar yer aldı. 7 – 14 yaş arası çocuklar için sinema gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinlikte ayrıca kadınlara özgü, Yemen'e özgü güzellik malzemeleri, kına, dini ve aile konusunda danışmanlık, gibi birçok programla katılımcıların hizmetine sunuldu.