BM'den Yemenli taraflara "derin endişe duyuyoruz"

18 Nisan 2019

BM'den Yemenli taraflara

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Yemenli taraflara Stockholm Anlaşmasının uygulanmamasından derin endişe duyduğunu bildirdi.

Yemen'de meşru hükümet ile Husiler arasında İsveç'in başkentiStockholm'de varılan anlaşmanın uygulanmaması ile ilgili BMGK bir açıklama yaptı.

Taraflara vakit kaybetmeden anlaşmaya uyulması çağrasında bulunan BMGK, anlaşmanın üzerinden 4 ay geçmesine ragmen anlaşmanın hala uygulanmamasından derin indeşe  duyulduğu kaydedildi.

Yemen'de taraflara Stockholm anlaşmasının gecikmeksizin uygulanması çağrısı yapılan açıklamada, tarafların liman kenti Hudeyde'den askerlerini çekme konusunda vardığı uzlaşıdan memnuniyet duyulduğu ve anlaşmanın ikinci aşaması olan askerlerin yeniden konuşlandırılmasının da en kısa sürede uygulanması gerektiği vurgulandı.

Esir değişimi anlaşmasının sonuçlanması için çabaların iki katına çıkarılması gerektiği ifade edilen açıklamada, taraflara sivillerin korunması, uluslararası topluma da dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığı Yemen'e yardım çağrısında bulunuldu.