"Yemen'de taraflar Hudeyde'den çekilme konusunda anlaştı" iddiası

16 Nisan 2019

Yemen'de hükümet ile Husiler sahil kenti Hudeyde'den çekilme konusunda anlaştıkları belirtildi.   Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamaya göre, Yemen hükümeti ile Husiler liman kenti Hudeyde'den çekilmek için detaylı bir plan üzerinde anlaştı. Ancak çekilme takvimi henüz açıklanmadı.   Birleşmiş Milletler (BM) Yemen ÖzelTemsilcisi Martin Griffith, Yemen'i insani krize sürükleyen iç savaşta iki tarafın çekilme konusunda "detaylı bir yer değiştirme planını" kabul ettiğini açıkladı. Griffith bunun çekilmenin ilk aşaması olacağını söyledi.    Özel Temsilci Griffith BM Güvenlik Konseyi'ne Husilerin lideri Abdul Malik el Husi ile geçen hafta başkent Sana'da bir araya geldiğini ve el Husi'nin kendisine kuvvetlerinin Hudeyde anlaşmasını destekleyeceği konusunda güvence verdiğini söyledi. Ancak Özel Temsilci daha önce yaşanan gecikmeler nedeniyle temkinli konuştu. Griffith "Bu yer değiştirmenin ne zaman olacağı konusunda net olalım - ki umarım zaman meselesidir, olup olmama meselesi değil. Bu uzun süredir devam eden çatışmalardaki ilk gönüllü çekilme olacaktır" dedi.

 İki ay önce de BM tarafından iki aşamalı benzer bir çekilme planı açıklanmış, ancak sahadaki kuvvetlerin intikali gerçekleşmemiş ve o zamandan bugüne barış çabaları da sekteye uğramıştı.

ABD Elçisi Jonathan Cohen BM Güvenlik Konseyi'ne Husilerin uluslararası topluma BM süreçleri hakkında "ciddi olduklarını" gösterme zamanının geldiğini söyledi.