Yemen’de savaşın en büyük mağduru çocuklar

17 Ocak 2018

Yemen’de savaşın en büyük mağduru çocuklar

Yemen’de 3 yılı aşkın süredir devam eden savaş ülkedeki insani krizi derinleştirirken en büyük mağduriyeti çocuklar yaşıyor.

Açlık ve hastalıklarla boğuşan ülkedeki çocukların tamamına yakını insani yardımlara muhtaç durumda. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) Yemen’deki insani durumla ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre, Yemen'de yaklaşık 11 milyon çocuk bulunuyor ve çocukların neredeyse tamamına yakını insani yardıma ihtiyaç duyuyor. UNICEF, raporunda çarpıcı sonuçlar yer alıyor. Buna göre, ülkedeki çocukların yarısından fazlasının temiz sudan mahrum yaşıyor. Yaklaşık 1,8 milyon çocuğun akut beslenme yetersizliği ve 400 bininin de "şiddetli" akut beslenme sorunuyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Eğitimdeki sıkıntılara da yer verilen raporda 2 milyon çocuğun okula gidemediği kaydedildi. Raporda eylül ayı itibarıyla 256 okulun tamamen harap olduğuna, 150 okulun da yerinden edilen kişilerce ve 23 silahlı grup tarafından işgal edildiğine dikkat çekildi. Sağlık alanında özellikle salgın hastalıkların pençesinde boğuşan ülkede 1 milyondan fazla kişide koleradan şüphe edildiğine dikkat çekildi. Özellikle kız çocuklarının dörtte üçünün 18 yaşından önce evlendirildiği kaydedildi. UNICEF raporunda ayrıca ülkede savaşın başlamasından bu yana 5 binden fazla çocuğun öldüğü veya yaralandığını kaydetti. Yemen'de savaşın başladığı 2015'ten bu yana 3 milyondan fazla çocuğun dünyaya geldiği, savaş atmosferinde doğan çocukların şiddet, yerinden edilme, hastalık, yoksulluk, sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerden mahrum bir şekilde yaşam mücadelesi verdiği kaydedildi.