Taiz'de Karalılık Operasyonu'nun yıl dönümünde destek yürüyüşü

30 Mars 2019

Taiz'de Karalılık Operasyonu'nun yıl dönümünde destek yürüyüşü

Yemen'de Arap Koalisyonu tarafından gerçekleştirilen Kararlılık Fırtınası Operasyonu'nun yıl dönümünde Islah Partisi tarafından destek gösterisi düzenlendi.

Yemen'de Husiler'in gerçekleştirdiği darbeyi sonlandırmak amacıyla Suudi Arabistanöncülüğündeki Arap Koalisyon güçlerinin gerçekletirdiği operasyonun 4'üncü yıl dönümünde Taiz'de halk sokaklara döküldü.

Cemal Abdunnasır Caddesi'nde toplanan binlerce kişi taşıdıkları döviz ve pankartlarla gerçekleştirilen operasyonu destekleyen sloganlar attı.

Islah Partisi Taiz Başkanı Abdulhafiz El Fetih, tarafından yapılan açıklamada halka ve ulusa diyaloga karşı olan darbeye karşı mücadelelerinin süreceği belirtildi.

 Kararlılık Fırtınası Operasyonu'nun Taiz'in Husilere karşı mücadelesinin yıl dönümüne denk geldiğini belirten el Fetih,  İran destekli Husiler'in darbesiyle İran'ın bölgeyi kontrol altına alma projesine hizmet ettiğini ve buna her şart altında karşı koyacaklarını kaydetti.

Açıklamada ayrıca Husi darbesine son vermek amacıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon'nu desteklediklerini belirten El Fetih, "Operasyon tarihi öneme sahip bir karardır. Mezhepçi Husiler'in darbesine son vererek, meşru hükümetin tekrar yönetime gelmesi için atılmış önemli bir adımdır. Bu karar aynı zamanda dayanışmanın da adeta sembolü olmuştur." dedi.

Yapılan açıklamada Arap Koalisyonun yanı sıra meşru hükümete tam destek verdiğini ifade eden Islah Partisi, Husiler'in darbesine son verilmesi için tüm Yemenlilere birlik olunması çağrısında bulundu.