Erdoğan'dan Trump'a sert tepki: Asla izin vermeyiz

22 Mars 2019

Erdoğan'dan Trump'a sert tepki: Asla izin vermeyiz

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump'ın Suriye'nin Golan Tepeleri ile ilgili açıklamalarının bölgeyi yeni bir gelirimin eşiğine getirdiğini belirterek, " Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz" dedi.

 Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik terör saldırısında 50 Müslüman'ın şehit edilmesi ile ilgili gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Komite Toplantısı'nda konuşan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

YeniZelanda'daki terör saldırısına değinen Erdoğan, "Bu teröristi hak ettiği şekilde cezalandırarak, tüm bağlantılarını ortaya çıkartarak aynı hevesleri taşıyanlara çok güçlü mesaj vermeliyiz. Müslümanları ötekileştirerek, mültecileri düşmanlaştırarak kendilerine iktidar yolu açan politikacılar söylemlerine çeki düzen vermelidir." diye konuştu.

"Yeni Zelandalı Müslümanların acısını paylaştığını ifade eden Erdoğan, "Eylemde hayatını kaybedenler başta olmak üzere terörün vahşi yüzüne kurban verdiğimiz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.  Saldırının hemen ardından Cumhurbaşkanı Yardımcımı ve Dışişleri Bakanımı Yeni Zelanda’ya gönderdim.  Yeni Zelanda makamlarının burada olması son derece anlamlıdır. Yaptığımız davete çok kısa sürede icabet ettiğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı üye sayısı bakımından BM’den sonra en büyük kuruluş olduğunu ifade eden Erdoğan, "Elbette İsrail yönetiminin aralıksız tacizlerine maruz kalan Kudüs’ün hakkını korumak teşkilatımızın birinci vazifesidir."dedi.

TRUMP'IN GOLAN TEPELERİ AÇIKLAMASI

ABDBakaşkanı Trump'ın Golan Tepeleri ile ilgili attığı tivitleri hatırlatan Erdoğan, "Dün ABD Başkanı Trump’ın Golan tepeleriyle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi, yeni bir krizin eşiğine getirmiştir. 1967’den bu yana İsrail’in altında bulunmaktadır. Sadece bölgedeki Arapları değil Türkmenleri de kendi toraklarından göçe zorlamıştır. Böyle bir hassas meselede sessiz kalması düşünülemez. Golan Tepeleri'nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz veremeyiz." diye konuştu. "SALDIRI SIRADAN BİR HADİSE OLARAK GÖRÜLEMEZ"

Erdoğan, "Bu hassas süreçte doğrudan bizi ilgilendiren hususlarda daha aktif olmamız, mesuliyet üstlenmemiz gerekiyor. Yeni Zelanda’da Cuma namazı için toplanan 51 kardeşimizin şehadeti ile sonuçlanan bu kalleş saldırı asla sıradan bir hadise olarak görülemez. Manifestodan dehşet verici görüntülere, silahın üzerindeki tarih, isim, yerlere kadar pek çok husus bu gerçeği ispat etmektedir. Yeni Zelanda saldırısı Müslümanları hedef alan ne ilk ne de son saldırıdır." ifadelerini kullandı. "ADİ SUÇLU DENİLEREK ÖRTBAS EDİLİYOR"

Geçmişte yapılan katliamları hatırlatan Erdoğan, "1993’te Solingen’de Neo Naziler evlerini ateşe vererek 5 vatandaşımızı kalleşçe şehit ettiler. 2011’de Oslo yakınlarında 77 can beyaz ırkın üstünlüğüne inanan bir cani tarafından öldürüldü. Gün geçmiyor ki bir ibadethaneye iş yerine, derneğe yapılan saldırı haberini almayalım.

Gün geçmiyor ki göçmenleri etnik, dini, kültürel kimliği hedef alan bir sorunla muhatap olmayalım. Çoğu zaman bu nefret suçlarının failleri ya bulunmuyor, bulunduğu zaman ise psikolojik rahatsızlığa atfediyorlar. Münferit, adi suçlu denilerek olay örtbas ediliyor." değerlendirmesinde bulundu.