Yemen'deki insani kriz kadınları iş hayatına yöneltti

19 Mars 2019

Yemen'deki insani kriz kadınları iş hayatına yöneltti

Yemen'de dört yılı aşkın süredir devam eden savaşta gittikçe zorlaşan hayat şartlarında kadınlar, evlerinin geçimini sağlamak amacıyla iş hayatına atılıyor. Uluslararası raporlarda cinsiyetler arası fırsat eşitliği bakımında en son sıradaki Yemen'de kadınlar ev işlerinin yanı sıra, ailelerini ayakta tutmak amacıyla iş hayatına atılıyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonunun desteklediği hükümet yanlısı güçler ile İran destekli Husiler arasındaki  çatışma, ülkeyi kıtlığın eşiğine getirdi. Oxfam Kalkınma Vakfı'na göre, yaklaşık 15.8 milyon Yemenli bir sonraki öğünü nereden alacaklarını bilmiyor ve 30 milyonluk ülkede 24 milyon insan acil yardımlara muhtaç bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Suudi Arabistan ve müttefikleri savaşa müdahale ettiği 2015'ten bu yana, çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti ve 60 binden fazla kişi ise yaralandı. Ancak insan hakları grupları, gerçek rakamın, bu rakamın beş katı olabileceğini söylüyor. Ülke genelinde 3,3 milyon insan evlerini terketmek zorunda kaldı.

KADINLAR YENİ ROLLER ÜSTLENİYOR

Ülkede devam eden savaş sebebiyle çok sayıda Yemenli erkek öldürüldüğü, yaralandı, zorla kaçırıldı, savaşmaya zorlandığı yada işini kaybetti. Hayatın giderek zorlaştığı ülkede ataerkil bir toplum olan Yemen'de kadınlar, bu zorluklara mücadele etmek için farklı roller üstlenmek durumunda kaldı. Kadınlar ailedeki temel görevi olan çocuk yetiştirmeye, yemek pişirmeye, temizlemeye ve bakım yapmanın yanı sıra aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çarşı ve pazarlarda daha fazla görünmeye başladı.

 Dünya genelinde cinsiyetler arasındaki fırsat eşitsizliğini değerlendiren  Dünya Ekonomik Forumu  100'den fazla ülkede kadın ve erkek arasında fırsat eşitsizliği 2018 raporunda Yemen son  sırada yer almasına rağmen, ülkede son dönemde iş piyasasına giren ve farklı mesleklerde çalışana kadınların sayısında ciddi artış olduğunun açıkladı.  

Norveç Mülteci Konseyi’ndeki savunuculuk direktörü Sultana Begum, Yemen'de savaşla birlikte fazla kadının iş piyasasına girdiğini ve farklı mesleklerde çalışan kadınlara daha fazla rastlandığını aktardı.

 Begum, Bununla birlikte, yeni rollerine rağmen, kadınlar hala cinsiyetle ilgili birçok zorlukların yaşandığını aktardı.

 Yemen'de gittikçe kötüleşen insani kriz; şiddet, yoksulluk ve insan hakları ihlalleri sebebiyle kadın ve genç kızların durumunun daha da ağırlaştırdığı belirtildi.

Begum, uzun süren iç savaşın ekonomiyi tahrip ettiğini ve yoksulluktaki artışın çocuk işçiliği, çocuk evliliği, hayatta kalma için bedenlerini satma, gibi olumsuzluklara yol açtığını söyledi.